Na konci července zveřejnili vědci z několika evropských univerzit výsledky studie o organizovaném zločinu a jeho dopadu na různé oblasti života. Index vytvořený kombinací různých typů organizovaného zločinu byl kombinován s údaji z průzkumů mezi více než 128 000 lidmi v 83 zemích a ze dvou rozsáhlých studií o víře, názorech a hodnotách - Evropské studie hodnot (2022) a Světové studie hodnot (2022).
Do studie byly zahrnuty také údaje z České republiky, která má podle mapy The Organised Crime Index index 4,63. Česká republika se tak umístila na 21. místě ze 44 evropských zemí.
Český index zahrnuje obchodování s lidmi v místním rozsáhlém pornografickém průmyslu, obchodování s nesmrtícími zbraněmi, které zločinci prodávají do zahraničí, kde jsou přeměněny na zbraně smrtící. Zahrnuty byly i další aktivity vyskytující se v rámci organizovaného zločinu, které provádějí jak zahraniční zločinci, tak Češi.
Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění z května letošního roku mají Češi obecně určitou důvěru ve veřejné instituce, která se však liší v závislosti na konkrétní instituci. Nejvíce Češi důvěřují policii, armádě a bankám, ale k politickým stranám a hnutím, církvím a médiím jsou spíše skeptičtí.
V České republice však není vliv organizovaného zločinu ve srovnání s ostatními zeměmi příliš vysoký, a proto v rámci studie patří do stejné skupiny jako Dánsko, Finsko a Singapur. Česká republika je však pachateli trestné činnosti obecně vnímána jako bezpečná a stabilní země, kde lze prát peníze nebo je bezpečně uložit (např. v nemovitostech), případně jako výhodně položená tranzitní země.