„Postup NATO na východ, do asijsko-tichomořského regionu, pouze vyhrotí regionální napětí<...> (a) vyprovokuje konfrontaci mezi tábory a dokonce novou studenou válku,” řekl velvyslanec.
Chan Jang-chuej dodal, že Severoatlantická aliance odstoupila od cílů Charty OSN, „spočívající v rozvoji přátelských vztahů mezi národy a v upevnění světového míru“. Podle jeho mínění to, co dělá NATO, „vůbec nepřispívá k přátelství, lidskosti a míru“. Obvinil alianci z toho, že dva roky za sebou zvala Japonsko, Austrálii, Jižní Koreu a Nový Zéland, aby se zúčastnily summitu, a také z podepsání individuálního programu partnerství se všemi čtyřmi zeměmi.
Velvyslanec zdůraznil, že rozšíření aliance v asijsko-tichomořském regionu „ničí samostatně stanovený rámec<...> zeměpisného prostoru (NATO), že zasahuje do sféry pravomocí Rady bezpečnosti a porušuje omezení Charty OSN vůči regionálním dohodám“.
Členové NATO dříve projednali možnost otevření komunikační kanceláře v Japonsku. Francouzský prezident Emmanuel Macron ale má za to, že zeměpisné rozšíření aliance bude mít za následek, že se sféra její činnosti příliš vzdálí od původního „severoatlantického” cíle. Japonský premiér vyloučil možnost vstupu země do paktu, nicméně se zúčastnil summitu, který se konal 11.-12. července ve Vilniusu.