Co migrační dohoda přinese? Další incidenty jako v Brně. Budou mít horší následky, tvrdí Vidlák

© EPA
Čím byly příznačné první dny prezidentství Petra Pavla, jaké následky nový migrační zákon přinese a proč Česko začalo navazovat obchodní spolupráci s africkými státy. Bloger Vidlák se v pravidelném komentáři neČT24 věnuje rezonančním tématům z uplynulého týdne.

Mohl byste ohodnotit prvních sto dnů prezidentství Petra Pavla? Co Vás nejvíce zaujalo či zarazilo?

Abych řekl pravdu, já si vlastně ničeho ani nevšiml... Tedy kromě toho, že podepsal snížení valorizace a sám na sebe podal podnět k ústavnímu soudu, řekl, že za lidickou tragédii mohou Češi a teď prohlásil, že je třeba sledovat obyvatele ruského původu... Pak taky jel tramvají a na motorce, udělali mu pěknou poštovní známku (ale zrušili poštovní pobočky), místo zákon řekl záchod, exdiplomat Kolář za něj mluví mnohem častěji, než sliboval před volbami. Pak taky mluvil o tom, že se musíme postavit Číně... a možná proto máme nedostatek léků, které se právě tam nakupují.

Bohužel jsem nezaznamenal jediný prezidentský úkon, který by pomohl občanům nebo zlepšil postavení naší země ve světě. Jsme blíž ekonomickému průšvihu, diplomatickému průšvihu a válka je také blíž než kdy jindy. Ale překvapený nejsem. Věděli jsme to už před volbami, upozorňovali na to, ale bylo to marné.

Minulou sobotu v Brně došlo k incidentu mezi Romy a Ukrajincem, kdy jeden z Romů zahynul. Zpočátku se v médiích o viníkovi hovořilo jako o „cizinci z východu Evropy“. Jak vnímáte informování o incidentu a projevy státníků? O čem svědčí?

Já celou tu nešťastnou událost vnímám především jako důsledek dlouhodobě neřešených problémů, o kterých se kvůli západní kultuře politické korektnosti nesmí mluvit a tím pádem ani řešit. Od roku 1990 tu rozhodně neubylo romských ghett, ale přibylo. Stejně tak se nedá čekat, když přijmete půl milionu uprchlíků a pak se o ně přestanete starat, že to povede k dobrému. Ale úplně nejhorší je, že když na něco ze zmiňovaného upozorníte, tak jste jednou nohou v kriminále za projevy nenávisti. To platí i pro policii a její příslušníci už dávno vědí, co smějí vyšetřit a co vyšetřit nesmějí. Teď se jen stalo to, že zde máme dvě preferované skupiny – Romy a uprchlíky, mezi kterými došlo k něčemu fatálnímu, co se nedá vrátit ani napravit.

Moje rozpoložení asi nejlépe vystihuje to, co zaznělo na hentom pietním shromáždění v sobotu.

Ministr Vít Rakušan podepsal novou dohodu o migraci, která sjednocuje azylovou politiku EU a také ukládá pokutu ve výši 20 tisíc euro za odmítnutí přijmout každého migranta. Podle ministra ČR získala výjimku v rozdělovacích kvótách díky migraci z Ukrajiny. Co nová smlouva podle Vás přinese a proč vznikla právě nyní?

Nyní vznikla, protože předchozí vlády zabránily jejímu přijetí. Tato vláda se už před volbami přiznala k nejvyšším evropským hodnotám, a tak splnila svojí další předvolební výhružku. Nedivím se Němcům, že o něco podobného stáli. Sice tvrdili, že migraci zvládnou, ale prostě jí nezvládli. Nejlepší řešení je najít nějakého hejla, který si na sebe nechá nahrnout další starosti. Je to levnější než stavět byty a školy, než dávat všem bez rozdílu tak dobrou výplatu, aby nemuseli žít ve vyloučených lokalitách anebo provádět tak promyšlenou zahraniční politiku, aby ve světě nevznikaly enklávy, odkud každý utíká.

Co nám ta dohoda přinese? Další incidenty jako v Brně. Bude jich více a budou mít horší následky. Média to budou bagatelizovat slovy, jako že vraždil nůž, nebo vraždil kamion, případně ohňostroj, ale nic to nezmění na tom, že když nemáme hradby vně celé unie, tak je máme alespoň na hranicích našeho státu. Teď už nemáme ani to, takže je budeme mít u každého domu, čtvrti nebo města. Vzniknou mříže, ploty, vzniknou další netušená nebezpečí a naše evropsky hodnotná svoboda bude platná jen na velmi omezeném prostoru. Možná bude už tak omezený, že ve vězení budeme především my, a ne zbytek světa.

Ministr Lipavský byl tento týden s podnikatelkou misí na oficiální návštěvě Angoly a Zambie. Kromě navázaní spolupráce v zemědelství a nových technologiích byla cílem i snaha ukázat africkým státům nebezpečí „ruského imperializmu" a skrz ekonomickou diplomacii se pokusit změnit jejich neutrální postoj ke konfliktu na Ukrajině. Co si o účinnosti tohoto záměru myslíte? Proč pro ČR začala být Afrika najednou zajímavá jako ekonomický partner?

Už informace o tom, že kinderminister Lipánek někomu něco vysvětluje, je sama o sobě úsměvná. Ale vysoce oceňuji, že si na zamini někdo všiml, že „svět není na naší straně“. Ještě loni byly plné noviny, jak celá planeta odsuzuje Putina a jeho barbarské hordy. Možná by nám Lipavský mohl vysvětlit, co se v posledním roce stalo tak zásadního, že vůbec musí do henté Angoly jezdit a přesvědčovat africké diktátory o výhodách spojení se Západem a obzvlášť s Českou republikou.

A proč je pro nás Afrika zajímavá? To je jednoduché. Jaksi už u nás netěžíme skoro žádné suroviny a ty ruské jsme si zakázali. Afrika je surovinově bohatá, jedna a jedna jsou dvě. Ale nějak nechápu, v čem je Angola předvídatelnější, jistější a věrnější partner pro byznys než Rusko. Česká televize nejeví snahu mi to vysvětlit a ministerstvo zahraničí také ne.

Prezident Pavel v rozhovoru řekl, že všichni Rusové žijící v západních zemích by kvůli konfliktu na Ukrajině měli být sledováni mnohem více než v minulosti. Přirovnal situaci k postavení Japonců v USA za 2. světové války. Jak jeho slova vnímáte pohledem občana? Mohou podobná slova vyvolat větší nedůvěru Čechů vůči Rusům?

Já bych se víc bál větší nedůvěry Rusů vůči Čechům. Trubky s ropou a plynem vedou z východu na západ a nikoliv obráceně. V Rusku teď jede zbrojní výroba na plné pecky. V Rusku teď vyhodnocují nepřátelství jednotlivých zemí a mění podle toho zaměření svých jaderných raket. V Rusku teď horečně stavějí ropovody a plynovody na druhou stranu a nehledí na náklady. V Rusku teď vytlačují západní firmy z trhu, v Rusku teď dělají diplomatickou ofenzívu v Africe, Asii i jižní Americe. Aplikování kolektivní viny na Rusy žijící u nás určitě nezlepší vzájemné vztahy. Já jsem jen vesnický Vidlák, ale docela by mě zajímalo, co budeme dělat, až se ukáže, že Rusové všechno mají a nám nic neprodají, protože nemusejí. To pak jako s nějakým sledováním přestaneme a řekneme, že jsme to tak nemysleli? Obávám se, že tohle ale našeho prezidenta pálit nemusí. Jeho úkol je vztahy co nejvíc rozjebat, ne dávat dohromady.