„Z bláta do louže. Vrchním sponzorem teroristů z Hamásu je Katar, od něhož se Německo loni uvázalo celých patnáct let kupovat plyn – namísto od Putina… Jak je financována Gaza a Hamás, který jí už sedmnáct let vládne? Za peníze z mezinárodní pomoci, z EU či Kataru, teroristé z Hamásu v Gaze postaví a opraví školy, nemocnice a silnice. Tudíž místní mají v Gaze Hamás vlastně rádi, i když už od roku 2006 nemohou svobodně volit,” vysvětluje Lukáš Kovanda podstatu fungování ekonomiky Pásma Gazy.
Český expert zároveň připomíná, že Evropská unie ročně posílá do Pásma Gazy pomoc ve výši zhruba jedné miliardy dolarů, která podle Kovandy umožňuje Palestincům uvolnit jiné prostředky na vojenské účely.
„I když, pravda, tehdy v roce 2006 dotlačil Hamás k účasti ve volbách v Gaze emirát Katar, jenž jej od té doby štědře sponzoruje. A s nímž, mimochodem, také Německo loni uzavřelo patnáctiletý kontrakt na dodávky zkapalněného plynu,” píše Kovanda.
Ve svém dalším textu zveřejněném na sociální síti X poukazuje na odlišný přístup evropských zemí vůči účastníkům konfliktu na Ukrajině a v Palestině.
„EU sankcionuje Rusko, aby mělo méně peněz na válku na Ukrajině a aby se zhoršila ekonomická situace ruského lidu, a klesla tak Putinova oblíbenost. EU tedy financuje Gazu, aby měla více peněz na válku v Izraeli a aby se zlepšila ekonomická situace lidu Gazy, a vzrostla tak oblíbenost vládnoucího Hamásu?” ptá se Kovanda.