Dějiny svědčí o tom, že po velkých finančních a monetárních otřesech je boj s inflací jen málokdy bezbolestný, píše Bloomberg. Proto experti pohlížejí na slova hlavy Federálního rezervního systému USA Jeroma Powella o „měkkém přistání” ekonomiky po inflaci s jistou skepsí, podle jejich slov se „řízení peněžní a úvěrové politiky vůbec nepodobá řízení letadla“.
Bloomberg dále píše, že ve čtvrtek byla zveřejněna poslední data o inflaci v USA, a byla poměrně v pořádku. Ukazatel inflace spotřebitelských cen činil v červenci 3,2 % ročně, což je pouze trochu víc než 3 % v červnu. Experti mají za to, že se ekonomika může bez tvrdé recese vrátit k cílové úrovni inflace ve výši 2 % stanovené Fed.
Ekonomové ale uvádějí logickou podobu, kdy inflace dvacátých let připomíná vlny inflace, jež následovaly po 1. a 2. světové válce. A pokaždé skončilo poválečné znehodnocení peněz recesí a bolestivou deflací. Experti ujišťují, že existuje velká pravděpodobnost opakování situace ve dvacátých letech.
Právě tento neurčitý stav ekonomiky související s inflací a růstem úrokových sazeb vysvětluje, proč obyčejní Američané nehledě na pád cen, plnou zaměstnanost a růst mezd cítí takové neuspokojení s ekonomikou, píše Bloomberg. Obyvatelé USA porovnávají nynější stav věcí s dobou Trumpovy vlády, protože během celého jeho období na postu byl růst americké ekonomiky naprosto kladný.