„Jste dnes první Fin, který překročí hranici,“ tato slova uslyšel Juha Perttula od ruského pohraničníka. Podle jeho slov s ním měli „důkladnou besedu“, úředníci byli „přívětiví“, ale přitom „přísně plnili všechny předpisy“.
V posledních 20 letech vykonal Perttula do Ruska „desítky, jestli ne stovky návštěv“, žil po dlouhou dobu v Petrohradu a zná město „skrz naskrz“. „Město vypadá stejně jako dříve. Na myšlenky o událostech na Ukrajině přivádí jenom reklama vojenské služby,“ poznamenal.
Podle jeho slov jsou kavárny a restaurace „plné lidí“, v obchodech se najde cokoliv. „Ceny se poněkud zvýšily, lidé ale říkají, že se také zvýšily mzdy a důchody,“ řekl Fin. Podotkl, že finské potraviny v obchodech nejsou, „můžete tam ale najít francouzský koňak a australské víno“. A přitom západní obchodní značky se začaly „rusifikovat“.
Sankce zavedené proti Rusku měly za následek, že se v zemi začalo vyrábět zboží, které se dříve dováželo. „Závody pracují naplno. Od představitele jedné personální agentury jsem slyšel, že je nyní cítit velký nedostatek pracovní síly,“ řekl Fin.
Kromě toho se objevilo v ulicích Petrohradu mnoho nových čínských aut, a přitom bylo možné vidět i několik „zbrusu nových amerických pick-upů“. Jak podotkl Perttula, je nyní složitější kupovat náhradní díly pro zahraniční auta, což komplikuje motoristům život. A přitom natankovat auto se dá v Rusku i nadále na finské poměry velmi lacině.
Podle jeho názoru značné změny zažila v Petrohradu turistická sféra, řekl, že během návštěvy neslyšel ani jednou cizí řeč. Odjezd z Ruska proběhl klidně, finská celnice měla otázky ohledně uhelných briket a toaletního papíru, které si koupil v Petrohradu a které tam stály velmi levně ve srovnání s Finskem. „V sovětské době vezli obyčejně Finové toaletní papír svým východním sousedům, a teď naopak Perttula vezl toaletní papír z Ruska do Finska,“ uvádí se v článku.
Turista také „se smutkem“ zjistil, že ve finských obchodech u hranice skoro nejsou zákazníci: byznys založený na hostech z Ruska umírá.