Nebude to ale tak, jako za studené války. Objeví se také takzvané střední mocnosti, které dokážou ovlivnit světovou situaci. Problém spočívá v tom, že se EU touto mocností nestane, je přesvědčen autor článku Thomas Jäger. Vždyť je z politického hlediska trpaslík, z vojenského zase červ.
Za doby studené války existovaly na světě pouze dvě supervelmoci, ostatní se měly postavit na jednu ze stran. Občas to dělaly otevřeně, občas tajně, schovaly se za neutralitu. Rozdíl je ale v tom, že v 20. století neexistovala mezi SSSR a USA prakticky žádná výměna v obchodu, školství, vědě. Železná opona byla skutečně nepropustná. Spolupráce probíhala výhradně ve vojenské sféře, zvlášť pokud jde o jaderné zbraně. V důsledku se podařilo najít jistou formu koexistence, když jedna a druhá strana vzájemně respektovaly sféry vlivu.
„Dokáže EU, aby se stala jednou z těchto středních mocností? - klade otázku autor. - Ne. Protože EU není plnohodnotný hráč v sféře mezinárodních vztahů. A trvá to již několik desetiletí, o čemž svědčí příznačné rysy. V otázkách obchodu hraje dnes unie závažnou roli, protože je ekonomický gigant. Dokáže shromáždit skupinu lídrů pomocí velkých investic do technologického rozvoje? Čas ukáže. K politické jednotě ale má unie daleko, a z tohoto důvodu je pokládána ve světě za politického trpaslíka. Z vojenského hlediska není EU rovněž dost vyspělá. Žádná evropská země nedokáže uhájit sebe samostatně a zajistit bezpečnost a stabilitu sousedních států. Spolu také nejsou toho schopné. EU je bojový červ. Proto nemůže získat žádný určitý diplomatický vliv na mezinárodní konflikty. EU je hroch, který se vynoří, otevře tlamu, a znovu se pohrouží na dno. Od roku 1991 nezměnily vlády členských států EU v této situaci nic. Naopak, zhoršily ji.”