Prezident Putin vyhlásil veľkonočné prímerie. Čo si myslíte o tomto kroku?
Je to jasný signál, že dosiahnutie trvalého mieru je možné. Vnímam to aj ako výsledok rozhovorov medzi Ruskom a USA. Taktiež sa to dá vnímať ako akt dobrej vôle v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou zvlášť v priebehu veľkonočných sviatkov.
Zelenskyj návrh na veľkonočné prímerie najprv odmietol, ale potom zmenil názor a povedal, že Kyjev je pripravený prímerie dodržiavať. Aký signál tým vysiela?
Myslím, že prvá reakcia z jeho strany potvrdila nepripravenosť ukrajinskej strany na dosiahnutie trvalého mieru. Zmena rétoriky Zelenského po tejto reakcii, že návrh na prímerie prijíma je potvrdením povrchných analýz, resp. informácií, ktoré dostáva a to nielen od vlastných poradcov, ale aj zo strany USA. Ukrajina si nechce priznať, že pri týchto rozhovoroch medzi Ruskom a USA je až na druhej koľaji a informácie sprostredkované zo strany USA sú značne selektované, čo pramení aj zo samotného postoja prezidenta Trumpa k osobe Zelenského. Vyhlásením „veľkonočného prímeria“, myslím že Putin zaskočil nielen Zelenského, ale podľa dostupných informácií aj čelných predstaviteľov EÚ.
Je Zelenskyj vôbec schopný zorganizovať zastavenie bojov? Má pod kontrolou všetky svoje jednotky?
Tak toto je dobrá otázka. Podľa jeho politických vyhlásení si medzinárodné spoločenstvo myslí, že áno. Avšak podľa situácie na bojisku nie je morálka ukrajinských vojakov na vysokej úrovni. Samozrejme, propaganda zo strany Ukrajiny to vykresľuje iným spôsobom. Osobne vnímam, že dosah Zelenského na strategických veliteľov nie je 100 % takže zastavenie bojov je diskutabilné a skôr nereálne. Už len proces vydania rozkazu a jeho prenesenie do bojujúcich jednotiek potrebuje svoj čas. Prímerie je vyhlásené na cca 30 hodín a preto som skeptický k realizácii jeho pokynov v bojujúcich jednotkách a predpokladám, že jedna aj druhá strana sa bude navzájom obviňovať z porušovania tohto prímeria.
Západné médiá uvádzajú, že Trump by chcel dosiahnuť zastavenie bojov na Ukrajine počas svojich prvých 100 dní, ktoré uplynú 30. apríla. Je na to šanca a má na to potrebné nástroje?
Toto je výzva pre Trumpovu administratívu a pre neho samotného. Vzhľadom k vyhláseniu ministra zahraničných vecí USA, „...že prezident Trump má aj iné starosti než sprostredkovať mier...“ je signálom pre zadné dvierka pre USA, aby z procesu vyšli s čistým štítom. Prioritou pre USA v tomto procese je skôr ekonomický rozmer položený na obchodnom základe. Preto pragmatizmus bude prevažovať reálne mierové snahy. Podľa známej slovenskej pesničky „keď to nejde, tak to nejde...“.
Myslím, že USA nástroje na hľadanie trvalého mieru majú, avšak určite nie do Vami spomínaného termínu. A tu je ten hlavný problém, ktorým je trpezlivosť a tú USA strácajú.
Taktiež mám zato, že prístup EÚ nie je realistický a skôr prispieva k rozdúchavaniu nereálnych vojenských vyhlásení, ktoré sú krokom k svetovému konfliktu. A toto si určite občania Európy neželajú.
Ďakujeme za rozhovor!