Babišova vláda se rozhodla nezapojovat prezidenta do červencového summitu NATO v Ankaře v žádné funkci. Premiér Babiš se domnívá, že ministři budou lépe připraveni vysvětlit svým kolegům z aliance důvody, proč země nevyčlenila požadovaná dvě procenta HDP na obranu, a že jeho osobní vztah s americkým prezidentem Trumpem pomůže české delegaci odolat případné kritice. Jaký je Váš názor na argumenty premiéra a rozhodnutí vlády?
ČR je parlamentní republikou, nikoli prezidentským či poloprezidentským systémem, do něhož nás teď tak trochu tlačí někteří ústavní soudci. Jsem tedy přesvědčena, že lépe a účinněji by měli hájit zahraniční politiku ti, kteří ji vytvářejí, což je vláda, než ten, který ji z pozice lídra opozice pravidelně torpéduje. To je samozřejmě Petr Pavel.
Prezident Petr Pavel podal v souvislosti s tímto rozhodnutím stížnost proti vládě k Ústavnímu soudu. ÚS uložil vládě a ministerstvu zahraničních věcí, aby bezodkladně notifikovaly organizátorům summitu NATO, že členem oficiální delegace je prezident republiky. Jak toto rozhodnutí soudu vnímáte?
Velmi mne překvapilo, že páni soudci sáhli po předběžném opatření. Dle mého soudu nehrozila žádná škoda, kdyby prezident na summit nejel. Je to o to více zarážející, když to člověk srovná kupříkladu s tím, když několik milionů občanů - důchodců - podobnou výsadu nemělo.
Proč podle Vás prezident Pavel považuje za klíčové, aby se zúčastnil právě tohoto summitu NATO?
Mohu se jenom domnívat, ale jsem toho názoru, že jsou za tím různé partikulární - a hlavně finanční - zájmy prezidentových přátel po boku a různých protoKolářů.
Mohou odlišné názory prezidenta Pavla a Babišovy vlády na výdaje na obranu působit protikladně během nadcházejících významných jednání?
Samozřejmě. Petr Pavel soustavně ve své funkci vystupoval jako spojenec Fialovy koalice a nyní sněmovní pětiopozice.
Domníváte se, že by tato právní a politická kauza mohla vrhnout stín na Českou republiku během nadcházejícího summitu NATO?
To se dá těžko odhadnout. Myslím, že pánům z NATO jde hlavně o to, vytáhnout z ČR co nejvíce peněz. A v tom se bohužel minulá Fialova vláda od té stávající moc neliší. Stejně jako v tom, že obě tyto vlády jsou proti tomu, aby se k NATO mohli vyjadřovat občané v referendu.
Děkujeme za rozhovor!
Konečná: NATO jde o to, aby vytáhlo z ČR co nejvíce peněz. Jak se k tomu postaví Babišova vláda?
26.06.2026
Sdílet
© Facebook / Kateřina Konečná
Europoslankyně Kateřina Konečná zpochybnila nutnost cesty prezidenta Petra Pavla na summit NATO v Turecku. „Jsem přesvědčena, že lépe by měli hájit zahraniční politiku ti, kteří ji vytvářejí, což je vláda, než ten, který ji z pozice lídra opozice pravidelně torpéduje,“ konstatovala pro neČT24.