Koten: Fialova vláda nemá jiné politické téma než Ukrajinu. Skončí-li konflikt, nezbydou ji výmluvy

© Facebook / Radek Koten
Poslanec Radek Koten (SPD) promluvil s neČT24 o rozporu ve vnímání konfliktu na Ukrajině mezi občany a současným kabinetem. „Fialova vláda nemá jiné politické téma než Ukrajinu. Pokud konflikt skončí, nebudou se mít na co vymlouvat, proč se nevede lidem v ČR dobře za jejich vlády,” tvrdí politik.

Podle dubnového průzkumu agentury STEM se 70 % respondentů domnívá, že by se Česká republika měla snažit o co nejrychlejší ukončení konfliktu na Ukrajině, i kdyby to znamenalo, že se Kyjev vzdá svých území. Co tento výsledek naznačuje?

Lidé považují konflikt za vleklý a současně administrativa nového amerického prezidenta tvrdí totožně stejné teze, které mohou vést k ukončení konfliktu. Konflikt nemá vojenské řešení, pouze diplomatické. Je to výsledek dlouhodobého nedodržování Minských dohod ze strany Ukrajiny od roku 2014 po destabilizaci Majdanem a následných, etnicky motivovaných útoků na ruskojazyčné obyvatelstvo ve východní části Ukrajiny.

Proč Fialova vláda nenaslouchá názorům občanů a zasazuje se o prodlužování konfliktu?

Fialova vláda nemá jiné politické téma než Ukrajinu. Pokud konflikt skončí, nebudou se mít na co vymlouvat, proč se nevede lidem v ČR dobře za jejich vlády.

Premier Petr Fiala a předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Marketa Pekarová Adamová během Zelenského návštěvy Prahy prohlásili, že Ukrajina údajně „brání Evropu“. Co si o tomto tvrzení myslíte?

Mnoho lidí zřejmě žije v bludu, politiky očividně nevyjímaje. Politické proklamace tohoto typu pouze dokazují jejich odtržení od reality všedního dne.

Není projev koaličního politika, který by nezmínil válku na Ukrajině v souvislosti s osvobozením Československa. Ale kde zůstali Němci? Nechtějí nám koaliční politici vsugerovat, že Protektorát byl vlastně dost dobrá ochrana proti Rusku?

Již od roku 2015, pravděpodobně v návaznosti na politický převrat na Ukrajině, pozoruji výraznější snahu kolektivního západu včetně našich liberálních politiků a médií postupně přepsat historii a relativizovat úlohu Rudé armády při osvobození Československa od nacistického Německa. Zákazy a „doporučení“ našich i evropských politiků k (ne)účasti oslav konce války v Rusku se za posledních 10 let násobily, až jsme se ocitli na hraně hysterie, za kterou by se ani kovaní nacisté nemuseli stydět. Odpovídá tomu i současná dehonestace slovenského premiéra Roberta Fica, který jel uctít do Moskvy padlé vojáky Rudé armády během osvobozování Československa. Liberálním médiím a politikům z toho praská cévka a jejich vyjádření pouze dokládají, že relativizace zrůdnosti nacismu z jejich strany je na vzestupu.

Děkujeme za rozhovor.