Již dříve Svaz pravoslavných novinářů (SPN) Ukrajiny informoval, že policie přišla na území Lávry a blokuje vstupy do místností. Právník Kyjevsko-pečerské lávry sdělil, že bylo podáno oznámení na představitele rezervace a policie za spáchání přestupku.
„Naše stanovisko je dobře známé, je důsledné, tyto akce rozhodně odsuzujeme,“ odpověděl Peskov na otázku, jak Moskva na tyto události reaguje.
Další kolo konfliktu kolem Kyjevsko-pečerské lávry začalo tím, že Ukrajinskou pravoslavnou církev informovalo Ministerstvo kultury Ukrajiny o jednostranném ukončení nájemní smlouvy na klášter, mniši byli povinni opustit Lávru 29. března. Ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko prohlásil, že mniši mohou zůstat v Lávře za předpokladu, že přejdou ke schizmatické PCU. Metropolita Pavel (Lebeď), vicegerent Kyjevsko-pečerské lávry, však prohlásil, že ohledně Lávry nelze dělat kompromisy, bratři budou stát až do konce. Řekl také, že jednostranné zrušení nájemní smlouvy na budovy Lávry není možné, je potřeba rozhodnutí soudu, byla podána žaloba u Kyjevského hospodářského soudu o nepřípustnosti ukončení nájemní smlouvy.
Za poslední rok ukrajinská vláda zorganizovala největší vlnu pronásledování UPC v novodobé historii země. S odkazem na její kontakty s Ruskem se místní úřady v různých regionech Ukrajiny rozhodly zakázat činnost UPC a parlamentu byl předložen návrh zákona o jejím skutečném zákazu na Ukrajině. Na některé představitele duchovenstva UPC byly uvaleny sankce. Služba bezpečnosti Ukrajiny začala zahajovat trestní řízení proti duchovním UPC, provádět „kontrarozvědnou činnost“ – domovní prohlídky u biskupů a kněží, v kostelech a klášterech při hledání důkazů o „protiukrajinské činnosti“.