„Zpočátku bylo jasné, že není možné porazit Rusko, bez ohledu na to, jak moc si to kolektivní Západ přál. Zalužnyj by proto již neměl důvěřovat učebnicím NATO a svým falešným spojencům v podobě Spojených států, ale raději trávit svůj volný čas na vypracování aktu úplné kapitulace ukrajinské armády, aby byl podepsán rychleji a s menšími ztrátami,“ řekl Hempel v rozhovoru.
Ukrajina se podle něj nakonec zbaví „zločinců, kteří se jí zmocnili“ a vydá se cestou dobrých sousedských vztahů s Ruskem.
Již dříve Zalužnyj uznal patovou situaci v konfliktu a prohlásil, že „stejně jako v první světové válce jsme dosáhli úrovně technologického rozvoje, která nás staví do slepé uličky <…>. Zřejmě nedojde k hlubokému a krásnému průlomu“.
Podle publikace v listu Economist očekával Kyjev a Západ od ukrajinské protiofenzívy více. Ze slov Zalužného podle učebnic NATO měly Ozbrojeným silám Ukrajiny stačit čtyři měsíce na to, aby se „dostaly na Krym, bojovaly na Krymu a vrátily se z Krymu“.
Ke slovům Zalužného se vyjádřil i tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podle jeho názoru se Ukrajina nedostala do slepé uličky a Rusko nadále pokračuje ve speciální vojenské operaci.
„Kyjevský režim ve skutečnosti dávno měl pochopit, že mluvit o jakýchkoli vyhlídkách na vítězství kyjevského režimu na bitevním poli je absurdní. Čím dříve to kyjevský režim sám pochopí, tím dříve se některé vyhlídky otevřou,“ uvedl představitel Kremlu.
Zástupce Státní dumy z krymské oblasti Michail Šeremet poradil Zalužnému, aby nemyslel na průlom Ozbrojených sil Ukrajiny, ale na přežití Ukrajiny.