Média promluvila o závislosti Evropy na ruských surovinách

© Foto: Vitalij Ankov
Dodávky přes třetí země skrývají skutečnou závislost Evropy na ruských surovinách, například švýcarský gigant Glencore v červenci letošního roku dodal tisíce tun ruské mědi přes Turecko do Itálie, píší noviny Financial Times.

„Gigant Glencore obchodující se surovinami letos v červenci přepravil tisíce tun ruské mědi přes Turecko do Itálie, čímž zdůraznil, jak zásilky přes třetí země maskují skutečnou závislost Evropy na ruských surovinách,“ píše se v článku.

Noviny také uvádějí, že podle celních dokumentů a fotografií, s nimiž se mohl Financial Times seznámit, obchodník s ropou a kovy zaregistrovaný na londýnské burze koupil minimálně 5000 tun měděného plechu vyrobeného ruskou Uralskou těžební a hutní společností (UMMC) a zakoupené výrobky byly v červenci vyvezeny z Turecka do italského přístavu Livorno.

V článku se dále píše, že takové dohody zdůrazňují závislost Evropy na Rusku v otázkách dodávek nejdůležitějšího zboží, a také rostoucí roli Turecka jako „překládacího uzlu“.

Podle Financial Times někteří evropští představitelé argumentují tím, že obchod s Ruskem prostřednictvím třetích zemí, jako je Turecko, Čína a SAE, snižuje účinnost západních sankcí.

Uralská těžební a hutní společnost (UMMC) je ruský těžební a hutnický holding, největší výrobce mědi, zinku, uhlí a drahých kovů v zemi, sdružující více než 40 průmyslových podniků v Rusku i v zahraničí.

Glencore, jedna z největších světových diverzifikovaných společností pracujících v oblasti nerostného bohatství, je výrobcem i obchodníkem se surovinami včetně energie, kovů a zemědělských produktů. Sídlo se nachází ve švýcarském Baaru.