Ve svém dnešním rozhovoru pro Právo vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva obrany Blanka Cupáková poznamenala, že 24 amerických stíhacích letadel F-35, která mají nahradit čtrnáct stíhaček Saab JAS-39 Gripen pronajatých od Švédska, budou stát Česko 40 miliard korun. Celkové výdaje, včetně výzbroje, přestavby letiště Čáslav, výcviku pilotů a personálu dosáhnou až 100 miliard korun.
„Pořád obecně platí, že jedno letadlo vychází na 80 milionů dolarů (1,7 miliardy korun). Ta cena je stoprocentně neměnná. Nikdo nikdy nevyjedná jinou cenu, než Američané dávají své i ostatním armádám… Vyjednáváme desetiletý kontrakt a v rámci něj budeme mít zcela zabezpečený provoz a servis, samozřejmě kromě pohonných hmot a platů pilotů a personálu. Velkou roli v ceně hraje výcvik personálu, a to je částečně na nás, jak si to zorganizujeme,” sdělila Blanka Cupáková a dodala, že splácení částky začne krátce po podepsání smlouvy s americkou stranou, i když samotná letadla budou dodána nejdříve v roce 2030.
Prohlubování zadlužení
Kriticky se vůči záměru vlády utratit minimálně 100 miliard korun vyjádřil například lékař, podnikatel a prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který očekává další navýšení státního dluhu.
„Mladým není co závidět, až budou splácet deficit ČR. Celý život,” napsal Šmucler na svém twitterovém účtu.
Podle názoru českého politika Matěje Stropnického je krok české vlády v rozporu s deklarovaným cílem šetřit a snižovat zadlužení státního rozpočtu, neboť nákup amerických stíhaček vyjde mnohem dráž než pronájem Gripenů.
„Zatímco 14 pronajatých švédských stíhaček Gripen hlídá české nebe za 1,7 miliardy korun ročně (včetně výcviku pilotů, servisu a náhradních dílů) DOHROMADY, naše šetřivá vláda jejich pronájem neprodlouží a raději nakoupí hned 24 amerických stíhaček F-35 shodou okolností za 1,7 miliardy korun za JEDNU (bez výcviku, servisu a náhradních dílů). To abychom si na to vládní šetření snad ještě půjčili,” okomentoval vládní plán Matěj Stropnický.