„Evropská unie se pokouší stále aktivněji upevňovat v postsovětském prostoru. Jako nástroje užívá rozvinutí svých „polních táborů“. Když zdůrazňují „partnerský“ charakter nové mise, představitelé EU jako vždy chytračí. Zřizuje se v duchu Společné bezpečnostní a obranné politiky EU. Ta rouška by neměla vytvářet žádné iluze ohledně toho, čím se tam budou zabývat představitelé EU, kteří budou de facto řídit Moldavsko zvenčí,“ řekla diplomatka.
S ohledem na transformaci EU v geopolitický nástroj USA a NATO, které zaujímají vůči Rusku otevřeně konfrontační postoj, bude nová mise sotva napomáhat stabilizaci situace v Moldavsku, řekla v závěru Zacharovová.
Ministři zahraničí EU na zasedání v Lucemburku 24. dubna zkoordinovali zřízení civilní partnerské mise pro obranu a bezpečnost Moldavska. Jejími úkoly budou mj. zvyšování stabilní bezpečnosti země v oblasti krizového řízení, odpor hybridním hrozbám včetně kybernetické bezpečnosti, a také čelení zahraničním informačním manipulacím a zasahování.