„Se znepokojením zaznamenáváme v poslední době zvýšenou aktivitu řady západních zemí, EU a jimi řízených organizací na téma vyzvednutí chemických zbraní a munice z druhé světové války ze dna Baltského moře. Jsme přesvědčeni, že diskuze na toto téma by měly být vedeny na příslušných mezinárodních platformách, především v Komisi pro ochranu mořského prostředí v oblasti Baltského moře (HELCOM), s povinným zohledněním názorů Ruska a dalších zemí – spojenců v protihitlerovské koalici, stejně jako environmentální rizika,“ zdůraznil Beljajev.
Podle jeho slov plnohodnotná činnost HELCOM je nyní kvůli konání Západu ochromena.
„Nekoordinované samostatné akce, pokusy zapojit do této otázky vedlejší struktury, jako je Rada států Baltského moře nebo NATO, jsou nejen kontraproduktivní, ale mohou také vést k velmi katastrofálním následkům pro celé Pobaltí,“ dodal Beljajev.
Po skončení války v roce 1945 bylo v Baltském moři potopeno několik desítek tisíc tun chemické munice. Největší arzenál byl shozen v okolí ostrovů Gotland a Bornholm. Podle ruských vědců může být na dně několik tisíc tun yperitového plynu. Jak napsal Politico, německé úřady plánují spustit program na vyzvednutí munice z mořského dna.