Pán predseda, aké témy sú pre vašu stranu kľúčové v nadchádzajúcich voľbách?
Dať ľuďom viac peňazí, aby úspešne bojovali s infláciou, ktorú spôsobili európske inštitúcie a voči Bruselu servilné vlády. Znížiť ceny energií zrušením sankcií, aby netrpeli slovenské firmy a hospodárstvo. Aby občania netrpeli vysokými cenami tovarov a služieb. Robiť suverénnu a vlasteneckú politiku, ktorá komunikuje s každým partnerom v Európe, smerom na východ i smerom na západ.
Slovensko má najvyššiu mieru inflácie v EÚ. Ako by mala vláda riešiť zdražovanie a rast cien energií?
V prvom rade, inflácia bola podporená nezodpovednou menovou politikou ECB a ďalšími okolnosťami, na ktoré národné vlády nemajú dosah. V druhom rade sú tu veci, ktoré národné vlády vedia ovplyvniť. A tu je priestor pre zrušenie sankcií, pokračovanie nákupu lacných energií z východu (čo ovplyvňuje ceny všetkého okolo nás), konsolidáciu verejných financií, podporu občanov na preklenutie daného obdobia a zvýšenie miezd, čo je účinné opatrenie pre boj s infláciou.
Pred dvoma týždňami Slovenskom otriasla kauza vyšetrovania a zatýkania popredných zástupcov policajných zložiek. Prečo vypukla teraz a pre koho bola užitočná?
Prezident PZ sa výrazne politicky angažuje v prospech extrémistickej, progresívno-liberálnej strany. Teatrálne sú predvádzaní nominanti strán z opozičného politického spektra. V prebiehajúcej kampani je takýto postup represívnych zložiek štátu značne nedôveryhodný. Odpoveď, pre koho by mal byť takýto postup užitočný, je zrejmý z vyššie uvedeného. Sme za riadne vyšetrovanie a za ucelené „sprocesovanie“ akéhokoľvek potenciálneho trestného činu. Avšak sme proti zneužívaniu zložiek štátu v politickom súboji.
Čo si myslíte o súčasnej pomoci Ukrajine? Bude vaša strana naďalej túto pomoc poskytovať v prípade výhry vo voľbách a v akej podobe?
Matkám a deťom, ktoré sa v tejto situácii ocitli nedobrovoľne, sme poskytovali humanitárnu pomoc na začiatku a sme pripravení poskytovať ju aj dnes. Finančnú a vojenskú pomoc do Kyjeva by sme však okamžite zastavili. Na Ukrajinu už ani náboj!
Slovensko sa v júni pripojilo k Novému migračnému paktu. Má vyriešiť problém nelegálnej migrácie pomocou „flexibilnej solidarity" (relokácia migrantov, finančný príspevok alebo podieľanie sa na alternatívnych solidárnych opatreniach). Pomôže nový pakt zlepšiť situáciu s nelegálnou migráciou?
Nový migračný pakt je podobný pakt ako ten starý. Len ho prezliekli do „iných šiat“ a zmenili terminológiu. Termín „povinné kvóty“ bol nahradený pojmom solidarita v rôznych formách. V praxi ide o to isté, s rovnakými nástrojmi na vydieranie štátov. Republika bola prakticky jediným politickým subjektom, ktorý hlasoval proti tomuto paktu, proti rozdeľovaniu migrantov do krajín, proti pokutovaniu členských štátov a za ochranu našich občanov. Masovú, nelegálnu migráciu netreba riadiť a kontrolovať, ale zastaviť.