Dne 29. ledna ministryně obrany Jana Černochová uzavřela memorandum o nákupu 24 nových stíhaček F-35. Technika bude dodána do jedenácti let. Jak hodnotíte možný dopad této smlouvy na státní rozpočet? Co si myslíte o dohodnuté ceně za jednotlivé letadlo v porovnání s nabídkou stejného modelu vyjednanou zejména Izraelem?
Radek Koten: Těžko se komentuje politické rozhodnutí, které nedává logicky smysl pro bezpečnost České republiky. Také se těžko počítá provize z prodloužení pronájmu Gripenů, když cena pronájmu za rok je jen 1,7 miliardy korun. Naproti tomu je nákup F-35 „černou dírou“ do rozpočtu České republiky s důsledky na desetiletí, nicméně kompletní financování tohoto projektu si vláda Petra Fialy zřejmě zajistila z nevyplacených valorizací důchodů. Je to sprosté a zajistit si na úkor nejzranitelnější skupiny financování zbrojních zakázek na „neviditelné letouny“ tedy které ještě nikdo neviděl a budou dodány do 10 let, na to musí být opravdu silný žaludek. Ostatně porovnání ceny s dodávkami do jiných států potvrzuje, že je to pro ČR značně nevýhodné!
Zmínil bych také provozní náklady, které jsou na jednu hodinu letu. U Gripenu jedna hodina letu stojí cca 20 tisíc dolarů, u F35 více jak 46 tisíc dolarů. Samozřejmě u F35 musíme ještě připočítat výstavbu infrastruktury, klimatizovaných hangárů a dalších provozních nákladů, což vše ještě více prodraží. Odhady odborníků na nákup a provoz těchto letounů se pohybují na více než 500 miliard korun. Tedy pro začátek. Zde se jeví, jako zásadní a nezbytný požadavek na hmotnou a trestní odpovědnost politiků.
Náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka se 30. ledna znovu vyjádřil o možnosti přímého konfliktu mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Podle jeho slov by šlo nejspíše o konvenční konflikt. Čím lze vysvětlit tuto změnu rétoriky náčelníka generálního štábu? Jde zde podle Vás o snahu navýšit rozpočet pro armádu pro další modernizaci konvenčních zbraní?
Obávám se, že konvenční zbraně a střelivo ze skladů AČR již byly v minulých letech přemístěny jako „dar“ na Ukrajinu a tím pádem není nic moc, co zbývá na obranu území České republiky. Nové nákupy, tedy akvizice, jsou zdlouhavé a také necílí do oblastí, které AČR urgentně potřebuje. Co se týká využití domácích špičkových výrobců obranného a bezpečnostního průmyslu, tam akvizice bohužel nemají ve strategických oblastech úspěch. Například byla vyhodnocena jako „nejvhodnější“ nabídka na obrněná vozidla pro ženisty australské společnosti Bushmaster. Domácí výrobci nedostali šanci, i když jejich výrobky jsou velmi dobře hodnoceny v zahraničí a svědčí o tom i dodávky TATRA DEFENCE VEHICLE do Izraele, Turecka, Jordánska i Brazílie. Náčelník gen. štábu zřejmě reaguje v souvislosti s informacemi, které jsou sdíleny od velení sil NATO
Dne 1. února byl v Bruselu nakonec schválen balík 50 mld. Ukrajině v rámci rozpočtu EU. Před mimořádným summitem premiér Fiala spolu se čtyřmi dalšími lídry evropských států prohlásil, že je potřeba zdvojnásobit společnou vojenskou pomoc Ukrajině, obzvlášť jde o munici. Jak hodnotíte apel premiéra Fialy a schválenou pomoc s ohledem na recesi českého hospodářství?
Petr Fiala by měl především řešit problémy České republiky, českých firem (Liberty) a českých občanů. Podle jeho priorit je spíše mluvčím Ukrajiny a měl by tam kandidovat v nejbližších volbách. Co se týká munice, Fiala se střílí do vlastní nohy, protože Green Deal, který schvaluje, brání jakékoliv průmyslové výrobě v EU ve velkém množství, munici nevyjímaje. Jeho vláda by měla rezignovat, protože neplní ani svoje programové prohlášení!