Po roce 2030 budeme bez elektřiny. Poradce na energetiku vyjmenoval likvidační důsledky plánu vlády

© Hans Štembera
Vláda předložila návrh klimaticko-energetického plánu k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2030, jenž počítá s navýšením využití obnovitelných zdrojů. Ty ale způsobí strmý růst emisí a závislost na dovozu energií z Německa, posoudil pro neČT24 uznávaný poradce na energetiku Vladimír Štěpán.

V rámci klimaticko-energetického plánu se ministerstvo průmyslu a obchodu chystá navýšit do roku 2030 podíl obnovitelných zdrojů energií ze současných 18 na 30 %. Má se toho dosáhnout pomocí větrné a solární energie. Je podle Vás tento plán dosažitelný?

Dosažitelný cíl to je, pokud se zabere zemědělská půda nebo se vykácí lesy pro výstavbu solárních elektráren s výkonem 50 MW. Výsledkem bude zvýšení emisí, protože tyto nespolehlivé zdroje budou vyžadovat podporu nízko účinných fosilních zdrojů.

Kromě toho budou zbytečně vynaloženy miliardy korun na posílení přenosových sítí. Zcela zbytečně, je to důsledkem likvidační energetické koncepce vlády, která povede k zastavení výroby elektřiny v konvenčních elektrárnách a vytvoření nesmyslné dovozní závislosti na Německu. Po roce 2030 budeme bez elektřiny. Německo vybudovalo solární a větrné elektrárny, které mají krýt 100 % elektřiny, spouštějí do provozu zastaralé elektrárny s extrémně vysokými emisemi. Německo má díky tomu nejvyšší emise od roku 1990. ČR to ví a hrdě Německo následuje.

Začátkem roku Německo informovalo o nedostatku komponentů solárních elektráren a problémech v dodavatelských řetězcích. To způsobí zdržení dodávek a stavby elektráren více než o šest měsíců. Může se z podobných důvodů zpomalit instalace obnovitelných zdrojů energií i v České republice?

Problém je stejný a bude sílit. EU má minimum vlastních zdrojů a bude čím dále více závislá zejména na státech společenství BRICS. Komponenty výrazně zdraží.

Odklon od uhlí do roku 2030 může kromě strukturální nezaměstnanosti v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji vést i k nedostatku výroby elektřiny a nutnosti ji dovážet ze zahraničí. Jak by se dalo problému nedostatku dostupné elektřiny předejít?

ČR by měla přijmout opatření pro výrazné snížení spotřeby elektřiny, ne její zvýšení, stát by neměl podporovat další solární barony, dotace pro ty z roku 2010 přesáhnou 1 bilion korun. Omezit využívání elektromobilů, které mají řadu rizik oproti spalovacím motorům, zastavit výstavbu velkých solárních elektráren a ušetřené prostředky by se měly vložit do snížení spotřeby energie v průmyslových podnicích, zemědělství a rodinných domech.

Mělo by se přejít na decentrální výrobu, využívání zemního plynu pro otop rodinných domů s účinností 90 %, nebo i dřeva s účinností 80 %. Solární elektrárny po započtení podpůrných zastaralých zdrojů mají účinnost pod 20 %, a to je optimistický závěr. Pokud se plán vlády podaří, dojde ke zvýšení výskytu vážných nemocí, zhoršení kvality ovzduší, nedostatku elektřiny a dramatickému nárůstu klimatických změn. Jako je tomu v Německu.

Je nutné konečně uznat, že Green Deal je demagogická a nepravdivá ideologie, která slouží jen zájmům lobbistů. Emise CO2 nejsou příčinou klimatické krize, je to úbytek lesů a rostlin, ty snižují objem CO2. Rostliny pomocí fotosyntézy přeměňují oxid uhličitý k výrobě kyslíku, který se uvolňuje zpět do vzduchu, a k výrobě energie v podobě cukru, což potřebují rostliny ke svému životu a vývoji. Myslet si, že výstavba FVE a větrných elektráren s cílem snížit emise CO2 vyřeší klimatickou krizi, je totální nesmysl. Tu vyřeší snížení spotřeby energie, ne výstavba dalších zdrojů, zalesňování přírody a rozumné využívání půdního fondu.