Jak ke zmrazení vztahů došlo a co Fialovu vládu v jejím bezohledném protiruském postoji motivuje. NeČT24 se ptal ruského politologa a bohemisty Vadima Truchačeva.
Truchačev: Zlomovým bodem byl špionážní skandál s hromadným vzájemným vyhoštěním diplomatů (v dubnu 2021 Praha oznámila vyhoštění 18 ruských diplomatů, které považovala za zapletené do výbuchu ve Vrběticích, Moskva reagovala vyhoštěním 20 českých diplomatů – pozn. red.). V důsledku tohoto „seriálu“, který trval měsíc, klesly rusko-české vztahy na nejnižší bod. A nástup v podstatě rusofobní vlády Petra Fialy k moci je dodělal. A to ještě před 24. únorem 2022.
Přechod do tábora nesmiřitelných rusofobů přesto za Fialy nastal. Za předchozí vlády Andreje Babiše ještě existovaly alespoň minimální vztahy.
Je náhoda, že se skandál objevil nedlouho před vyhrocením situace na Ukrajině a následnou speciální vojenskou operací? Byla by současná ultraproukrajinská pozice České republiky možná bez tohoto fiktivního skandálu?
Fialova vláda začala vyzbrojovat Ukrajinu ještě před zahájením speciální vojenské operace. Samotná operace v tom nic nezměnila. Řekl bych, že ano. Kroky ČR se staly součástí celkové strategie EU a NATO zpřísňovat vztahy s Ruskem. A nejmarkantnější na tom je, že v jiných zemích takové dlouhodobé skandály nebyly.
Nemyslíte si, že česká společnost byla prostřednictvím skandálu ve Vrběticích připravena snadněji podpořit rusofobní postoj Fialovy vlády?
Česká média, vlastněná zahraničními vlastníky a sympatizující s tehdejší opozicí (a současnou vládou), tak určitě učinila.
Co vládu Fialy k tomuto postoji motivuje? Václav Klaus nedávno řekl, že jde o nějaký komplex z roku 1968. Fiala v Bílém domě při diskusi o pomoci Ukrajině připomněl i „ruské tanky“... Jak blízko je to pravdě? Nebo to možná souvisí se zbrojařskou lobby nebo touhou získat přízeň Bruselu a Washingtonu?
Faktor servility vůči USA a EU existuje, ale není ten hlavní. Fiala je přesně ideologický rusofob. Jako významná část vedení ODS, jako celá strana TOP09. Jeho cílem je úplně se rozejít s Ruskem. Ani v rámci současné vlády nejsou všichni tak radikální.
Snad se s bývalým prezidentem shodneme. Jsou to z velké části důsledky událostí roku 1968 a na jejich základě výchova v rusofobním duchu několika generací českých humanitních vědců. Profesor Fiala je jedním z nich.
I když mi dovolte, abych vám připomněl, že je špatné vše redukovat na rok 1968. Rusofobní tradice v České republice existuje zhruba 200 let. Málokdy se stane, že bude zcela dominantní, ale je velmi odolná.
Česká republika minulý týden zahájila jednání s Ukrajinou o bilaterální bezpečnostní smlouvě. S ohledem na striktně proukrajinský postoj českých úřadů lze předpokládat, že tato dohoda se bude lišit od dohod Kyjeva s jinými zeměmi. Může to být tento případ? Kam až je podle vás Fialova vláda ochotna zajít ve své neuvážené podpoře Ukrajině?
Tato dohoda se pravděpodobně nebude lišit od jiných zemí. Česká republika pravděpodobně nepodstoupí přímou válku s Ruskem z rozmaru ukrajinského vedení.
Budu předpokládat, že současné české úřady jsou na podporu Ukrajiny připraveny udělat cokoliv kromě přímého vyslání českých vojáků na pomoc Ukrajině. S největší pravděpodobností zcela nepřeruší diplomatické vztahy s Ruskem, dokud tak neučiní ostatní země EU a NATO. Na zbytek jsou připraveni. S poklesem životní úrovně vlastního obyvatelstva nebudou počítat.