„Podle mého názoru se politika jihokorejské vlády (ohledně neposkytování smrticích zbraní Kyjevu) už fakticky změnila, prostě to zatím neprohlásili veřejně. Svědčí o tom také nedávno uniklé tajné americké dokumenty. Prezident Jun Sok-jol dělá nyní taková prohlášení, aby se to nestalo šokem pro jihokorejskou veřejnost a aby bylo předem vytvořeno patřičné ovzduší, zejména před návštěvou v USA. Vyhlášené předběžné podmínky – soustředěné údery na civilní obyvatelstvo, válečné zločiny a jiné nepřijatelné situace – jsou jen záminkou potřebnou k ospravedlnění změny jihokorejské politiky,“ vysvětlil odborník.
Podle slov Pak Pyong-hwana, chce-li Rusko zabránit podobnému obratu, musí předem potlačit ukrajinské fejky, jak tomu bylo s incidentem v Buči, kdy „své vlastní vraždy vydávali za akce ruských vojáků“. Zároveň, když mohou být severokorejští dobrovolníci posláni na Donbas na pomoc Rusku, jak dříve oznámila jihokorejská média s odvoláním na ukrajinské a ruské zdroje, bude to pro Jun Sok-jola záminkou k dodávkám jihokorejských zbraní Kyjevu a k podpoře USA.
„Proto je pravděpodobné, že v průběhu nadcházející návštěvy v USA prezidenta Jun Sok-jola, anebo brzy po jeho návratu budou oznámeny poněkud detailnější a pokročilé změny. Takto pomalu, na nátlak USA, se bude tento obrat stále více racionalizovat pro vnitřní obecenstvo. A to je velmi smutná zpráva,“ shrnul odborník.
Základní pozicí jihokorejské vlády byla až dosud zásada neposkytování Ukrajině smrticích zbraní. Tuto pozici podporovala přitom i jihokorejská opozice. Třeba lídr hlavní opoziční Sjednocené demokratické strany Lee Jae-myung označil v dubnu dodávky smrticích zbraní Ukrajině za „nežádoucí“.
Ve středu však prezident Jižní Koreje Jun Sok-jul v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že v případě, když vznikne na Ukrajině situace, s níž se „mezinárodní společenství nebude moci smířit“, bylo by pro Soul těžké trvat na poskytování Kyjevu jen humanitární nebo finanční podpory, a tím poprvé připustil možnost vojenské pomoci Ukrajině.
Reakce Kremlu
Kreml lituje nikoliv přátelského postoje Soulu k Ukrajině, dodávky zbraní do Kyjeva budou znamenat zapojení do konfliktu, řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
„Není v tom nic zásadně nového, pokud jde o sankce a tak dále. Soul bohužel v celém tomto příběhu zaujal poněkud nepřátelskou pozici. Je to pokračování... Samozřejmě zahájení dodávek zbraní bude nepřímo znamenat určitou fázi zapojení do tohoto konfliktu,“ řekl Peskov novinářům.