„Ohledně S-400 bylo několik návrhů z USA. Řekli nám: budeme to kontrolovat. Je to návrh dotýkající se naší nezávislosti. Kde potom bude naše nezávislost?” řekl.
Ankara několikrát dostala od americké vlády různé návrhy ohledně S-400, a kdyby byla povolná, neměla by dnes problémy s Washingtonem, řekl ministr.
„Dokonce nám navrhli, abychom je poslali na Ukrajinu, Odpověděli jsme, že to nejde. Takové návrhy jsme dostali,” dodal Çavuşoğlu.
Turecko uzavřelo v roce 2017 s Ruskem smlouvu na dodávku plukovního kompletu S-400, který také dostalo v létě a na podzim 2019. USA přitom požadovaly, aby se Ankara vzdala ruských systémů a koupila Patrioty, ta však odmítla. Washington pak potrestal Turecko tím, že ho vyškrtl ze seznamu dodávek nejmodernějších stíhaček F-35 a zavedl sankce proti vedoucím činitelům obranného průmyslu podle zákona CAATSA (O odporu nepřátelům Ameriky pomocí sankcí).
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu v interview také řekl, že prohlášení turecké opozice ohledně nutnosti připojit se k sankcím proti Rusku jsou riskantní pro ekonomiku a energetiku země.
„Tato prohlášení jsou velmi riskantní pro domácí ekonomiku a energetiku. Je třeba to pochopit,” řekl Çavuşoğlu v rozhovoru pro televizní stanici Habertürk.
Řada zástupců opozice předtím hovořila v předvolebních prohlášeních o nutnosti zapojení Ankary do sankcí proti Rusku.
Çavuşoğlu během tiskové konference se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem prohlásil, že Ankara se nepřipojí k jednostranným sankcím proti Rusku, ale nedovolí jejich obcházení. Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin upozornil na skutečnost, že sankce Turecka proti RF uškodí především samotné Ankaře.