Podle této zprávy v Sydney vyšlo do ulic až 15 tisíc lidí, kteří prošli před městskou radnicí do parku Belmore. Odsoudili vládu premiéra Anthonyho Albaneseho za jednostrannou podporu Izraele a skandovali: „Hanba, hanba Albanesemu!“ a také „Svobodu Palestině!“.
Státní orgány Nového Jižního Walesu povolily na poslední chvíli konání této demonstrace, ale s podmínkou netolerance vůči jakýmkoli projevům násilí a „nenávisti“.
Jak již bylo dříve oznámeno, 9. října před budovou opery v Sydney demonstranti křičeli antisemitská hesla, pálili izraelské vlajky a policie hrozila použitím síly, pokud se podobné incidenty budou opakovat.
Policie v Sydney mobilizovala 830 policistů, aby udržovali pořádek, žádné zprávy o zatýkání nebo zraněných nepřicházely. Jak uvádí ABC, policie chválila demonstranty za „bezpečné a zodpovědné“ chování.
V Brisbane demonstranti odsoudili izraelskou vládu za smrt Palestinců, celkem se v centru města sešlo asi 500 lidí, uvedla televize. V Perthu se podle něj propalestinské demonstrace zúčastnilo asi 1500 lidí pod heslem „Zastavte válku v Gaze, okamžitě zastavte palbu!“. Někteří demonstranti říkali, že jsou proti Hamásu, ale protestují proti brutální okupaci Palestiny.
Jak uvádí ABC, protesty se konaly také v Hobartu a ve městě Wollongong ve státě Nový Jižní Wales.
Dne 7. října byl Izrael vystaven bezprecedentnímu raketovému útoku z Pásma Gazy v rámci operace Potopa Al-Aksá, kterou vyhlásilo vojenské křídlo palestinského hnutí Hamás. Po masivních raketových úderech navíc bojovníci organizace pronikli do příhraničních oblastí na jihu Izraele. Izraelská armáda v reakci na to zahájila operaci Železné meče proti Hamásu v Pásmu Gazy. Několik dní po útoku převzala izraelská armáda kontrolu nad všemi obcemi u hranic s Gazou a začala na území sektoru provádět letecké údery na objekty, včetně civilních.
Také Izrael oznámil úplnou blokádu Pásma Gazy: byla pozastavena dodávka vody, potravin, elektřiny, léků, paliva.
Počet obětí v Pásmu Gazy dosáhl 4137, přes 13 tisíc bylo zraněno. V Izraeli podle místních úřadů zahynulo přes 1300 lidí. Podle různých zdrojů může být v zajetí Hamásu asi 150 Izraelců. Samotné hnutí uvedlo, že v Pásmu Gazy je asi 200 až 250 zajatců.
Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo strany k zastavení bojů. Podle názoru ruského prezidenta Vladimira Putina je řešení blízkovýchodní krize možné pouze na základě „oboustátního“ vzorce schváleného Radou bezpečnosti OSN, který předpokládá vytvoření nezávislého palestinského státu v hranicích z roku 1967 s hlavním městem ve Východním Jeruzalémě.
Palestinsko-izraelský konflikt, který je spojen s územními zájmy stran, je zdrojem napětí a bojů v regionu po mnoho desetiletí. V roce 1947 bylo rozhodnutím OSN s aktivní rolí SSSR rozhodnuto o vytvoření dvou států - Izraele a Palestiny, ale byl vytvořen pouze izraelský. Izrael, který deklaroval souhlas s principem obou států, neopustil definitivně palestinská území.