Dva lidé zemřeli na nebezpečný virus Nipah v jihoindickém státě Kérala. Ministr zdravotnictví a rodiny, chemického průmyslu a výroby hnojiv Mansukch Mandavija sdělil, že k vypuknutí nebezpečné infekce Nipah došlo ve městě Kóžikkót.
„Dvě úmrtí v Kóžikkótu, stát Kérala, byla způsobena virem Nipah. Do Kéraly byla vyslána skupina expertů, kteří mají proanalyzovat situaci a poskytnout vládě státu pomoc v boji s infekcí Nipah,” cituje ministra zpravodajská agentura Press Trust of India.
Příbuzní jednoho zemřelého byli hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Podle údajů z úředních zdrojů byly nálezy dalších čtyř lidí z Kéraly poslány do Národního virologického ústavu v Puné k testování na smrtelný virus.
Vládní zástupci však tvrdí, že důvody k panice nejsou, poněvadž všichni, kteří měli těsný styk s obětí, jsou v nemocnicích. Indická vláda však poradila občanům jako prevenci nošení venku roušek.
Virus Nipah byl poprvé objeven v Malajsii v roce 1998. Od té doby dochází k občasnému vypuknutí této nemoci v Asii, včetně Indie.
Virus způsobí zánět mozku a těžká onemocnění dýchacího ústrojí, vakcína proti němu zatím neexistuje, 70 % případů končí úmrtím.
Infekci přenášejí velcí netopýři, kterým tu často říkají létající lišky. Jejich potravou je ovoce, zvlášť mango, banány, sladká palmová šťáva. Do ovoce se mohou dostat jejich nakažené sliny. Vláda proto vyzvala lidi, aby nejedli nakousnuté nebo poškozené ovoce a aby ho nesbírali ze země. V roce 2018 došlo ve státě Kérala také k vypuknutí onemocnění Nipah, tenkrát zemřelo 17 lidí.