„V účinnost plošných psychologických posudků nevěřím.“ Advokát hodnotí prevence po loňském útoku

© Facebook / Zdeněk Koudelka
Sněmovní komise příští měsíc zveřejní zprávu o vyšetření masové střelby, v jejímž důsledku zemřelo a bylo zraněno 39 lidí. Vyskytly se případy schvalování útoku a padl i trest za přípravu zločinu. Následky tragické události a její prevence okomentoval pro neČT24 advokát Zdeněk Koudelka (Trikolora).

V září za schvalování útoku na sociálních sítích uložil Obvodní soud pro Prahu 1 trest 250 hodin veřejně prospěšných prací. Další podobný případ s tvrdším trestem se odehrál na jižní Moravě. Začátkem týdne Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozsudek brněnského krajského soudu v případu nezletilé dívky, která schvalovala útok na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také plánovala zavraždění svých spolužaček. Podle rozhodnutí soudu si musí nyní odpykat dva roky ve vězení.

K případu dívky a následkům loňské tragédie se pro neČT24 vyslovil ústavní právník Zdeněk Koudelka (Trikolora). „V každé době a v každé společnosti je určité procento magorů, bláznů a zlých lidí, kteří páchají nepochopitelné zločiny. Je velmi dobře, když se podaří zlý záměr překazit,“ prohlásil advokát.

V reakci na otřesné události v Praze a střelbu odborná veřejnost diskutuje o zavedení psychologického vyšetření pro hodnocení způsobilosti a duševního zdraví zájemců o legální držení zbraně. Praktickou podobu tento námět zatím nemá. Jeho přínos a realizaci však Koudelka zpochybnil.

„Nikdy se nevyloučí zlé činy magorů. Ze soudní praxe vím, že je nedostatek znalců. Nevěřím v proveditelnost ani účinnost plošných psychologických posudků,“ vysvětlil advokát. Slíbené zvyšování bezpečnostních opatření ve vzdělávacích institucích podle Koudelky problém také nevyřeší. „Nechci, aby se školy staly obrněnými a přísně střeženými pracovišti. Neměli bychom si kvůli magorům měnit běžný život. Ono jich naštěstí není moc,“ poznamenal.

Pokud jde o praktické právní kroky, na příští prosincové schůzi Senát projedná novelu zbraňového zákona, která ukládá prodejcům povinnost hlásit policii podezřelé nákupy. Tato novela má nabýt právní účinnosti už v tomto roce.

K legislativní změně se nedávno vyslovil i prezident Petr Pavel. Podotkl, že v zájmu prevence je nezbytné výrazně omezit prodej tzv. dlouhých zbraní neboli útočných pušek, které byly používány k podobným masovým útokům v zahraničí. Dalším přáním prezidenta je zákaz tlumičů pro lepší identifikaci eventuální střelby. Závěry vyšetřování loňského útoku představí sněmovní vyšetřovací komise příští měsíc.