V USA doufají, že nynější lídři budou v dosažení míru lepší než jejich předchůdci

© Foto Carolyn Kaster
Bývalá poradkyně exprezidenta USA Ronalda Reagana Suzanne Massey u příležitosti 35. výročí jeho schůzky v Moskvě s generálním tajemníkem UV KSSS Michailem Gorbačovem vyslovila naději, že nynější lídři Ruska a USA dokážou předčit své předchůdce a najdou ve jménu záchrany světa

„Doufám, že nynější lídři dokážou překonat své předchůdce a ve jménu míru najdou styčné body pro dialog,” prohlásila v komentáři ke vztahům Ruska a USA a zdůraznila, že „hrozba jaderné války je nebezpečí pro celý svět“.

Massey vzpomíná, že Reagan a Gorbačov zahájili v roce 1988 rozhovor poprvé z tématu Boha a že právě bývalá poradkyně poradila zesnulému americkému lídrovi, aby pronesl projev v moskevském Danilovském klášteru.

„Téma křesťanských hodnot má dnes také velký význam, jako start,” poznamenala Massey.

Upozornila na to, že před odletem z Moskvy řekl Reagan novinářům, že za úspěch jeho návštěvy v SSSR je odpovědný Gorbačov jako hlava sovětského státu. „Dříve spolu prezidenti dokázali mluvit,” řekla Massey při hodnocení těchto jednání.

Suzanne Massey také v rozhovoru pro Sputnik řekla, že po její schůzce s Reaganem přestal pán Bílého domu označovat SSSR za „říši zla“ a že se jí podařilo vysvětlit prezidentovi a jeho okolí, že SSSR je stejné Rusko, se kterým měly USA dlouhodobé vztahy.

Samotný Reagan psal v osobních dopisech Massey, že mezi ním a Gobačovem vznikla sympatie. Kopie dopisů předal Sputniku zástupce bývalé poradkyně v Rusku Balthazar Schaldenbrand. Reagan po návštěvě Moskvy psal, že je vděčný své poradkyni za pomoc v přípravě návštěvy SSSR a že pro něj byla „neocenitelnou podporu“.

Západ stále vyzývá Rusko k jednáním, Moskva projevuje ochotu, ale Západ ignoruje stálá odmítnutí jednání ze strany Kyjeva.

V Kremlu dříve prohlásili, že dnes neexistují podmínky pro zmírnění situace na Ukrajině a že absolutní prioritou je pro Rusko dosažení cílů speciální operace, což je dnes možné pouze vojenským způsobem.