Veľké upratovanie v justícii a panika opozície? Štefan Harabin priblížil svoju víziu zmien

© CC BY-SA 4.0 / Slavomír Frešo
Strana SNS avizovala, že za člena súdnej rady nominuje bývalého slovenského ministra spravodlivosti Štafana Harabina. Táto správa rozzúrila opozíciu. Štefan Harabin v komentári pre neČT24 prezradil svoju víziu zmien v justícii. Jasno má aj v tom, čo stojí za negatívnymi reakciami na jeho nomináciu.

Prečo ste sa rozhodli prijať ponuku SNS?

V tomto smere treba bez najmenších pochybností povedať, že strana SNS má, nie virtuálne platonický, ale reálny záujem sfunkčniť a odpolitizovať justíciu.

Doterajšie zmeny v justícii sú pomalé a málo razantné. Napokon sám premiér Fico a aj Kaliňák rozprávali, že ma mali počúvať, keď som v roku 2006 chcel zrušiť špeciálnu prokuratúru a špeciálny súd. Obe tieto inštitúcie tu napáchali celý rad nezákonností za posledné tri a pol roka a urobili zo súdnictva politickú inkvizíciu.

Čo by ste chceli zmeniť v slovenskej justícii?

Justícia za posledných 10 rokov bola politicky deformovaná, rozkladaná a znefunkčňovaná zámerne, aby nenastupovala spravodlivosť a náprava nezákonnosti a vzbudzovala sa zároveň nedôvera v samotný štát a jeho funkčnosť. V justičnom systéme treba pripraviť koncepciu s časovým horizontom minimálne na 15 rokov z hľadiska personálneho, rýchleho nástupu spravodlivosti, vymožiteľnosti práva, právnej istoty a stability, zjednocujúcich nástrojov, kontrolných mechanizmov, posilnenia právomoci predsedov súdov, vrátane vysoko profesionálnej prípravy adepta na sudcovské povolanie. Mnohí sudcovia nevedia o čom pojednávajú, nie sú pripravení na pojednávanie, vykonávajú dokazovanie od veci, zbytočne odročujú pojednávania, nehovoriac už o tom, že rozhodnutia v ich odôvodňujúcej časti sú v katastrofálnom stave, keď nereagujú na právne alebo skutkové okolnosti uplatnené procesnými stranami, tým pádom vyvolávajú pocit neistoty a nestability a nespravodlivosti.

Ako vnímate ostrú reakciu mainstreamu a opozície?

Boja sa sfunkčnenia justície a nástupu spravodlivosti. Žijú doposiaľ v predstave, že justícia má slúžiť im, politikom.