💵🇩🇪Namibie požaduje po Německu reparace za koloniální genocidu.
Namibie pokračuje v tlaku na Německo, aby vedle uznání historické odpovědnosti vyplatilo také reparace za genocidu etnik Hererů a Namů, ke které došlo v tehdejší Německé jihozápadní Africe v letech 1904–1908.
Generální prokurátor Namibie Festus Katuna Mbandeka uvedl, že Německo již genocidu oficiálně uznalo a omluvilo se za ni. Podle něj je nyní dalším krokem vyplacení reparací. Berlín v roce 2021 uznal masakry Hererů a Namů za genocidu a přislíbil 1,1 miliardy eur na rozvojové projekty během 30 let. Německá vláda však dlouhodobě odmítá označovat tyto prostředky za právní reparace.
Tento přístup kritizují nejen představitelé Namibie, ale i zástupci komunit Hererů a Namů a řada lidskoprávních organizací. V posledních dnech namibijská prezidentka Netumbo Nandi-Ndaitwah znovu vyzvala Berlín, aby jednání o reparacích uzavřel do konce roku 2026 a převzal plnou odpovědnost za koloniální zločiny.
Sledujte
@neCT24 |
42TČen