Bez věrnostní aplikace obchodu za nákup zaplatíte už dvakrát tolik

© akcniceny.cz
V České republice roste počet lidí využívajících slevové aplikace obchodů neuvěřitelným tempem. Tyto aplikace jsou nepochybně vytvářeny za účelem marketingu a sběru osobních údajů, s jejichž pomocí mohou být zákazníkovi zasílány různé akční nabídky.

Nyní se zamyslíme nad čísly. V současné době je jen v aplikaci Kaufland zaregistrováno více než 2,5 milionu lidí a asi 1,5 milionu lidí ji aktivně využívá. Řetězec prodejen Albert registruje více než 3 miliony stažení aplikace, přesná čísla o využívání nejsou k dispozici. Aplikaci Lidl podle vyjádření společnosti „používají miliony lidí“.

Tesco rovněž potvrzuje nárůst počtu uživatelů věrnostní aplikace. „Počet aktivních uživatelů aplikace Clubcard se meziročně zvýšil o téměř 300 %,“ uvedl řetězec.

Otázkou je, zda je vůbec v pořádku poskytovat slevy vybrané skupině zákazníků, kteří aplikaci používají. Podle řetězců na tom není nic trestného. „Aplikace nabízí vyšší slevy na již zlevněné produkty, takže slevu na vybrané zboží dostanou všichni,“ uvedly velké řetězce.

Obchody uznávají, že na aplikace je možné pohlížet jako na určitý druh databáze, kde nakupující poskytují údaje a získávají za ně lepší cenu. „Můžete to ale také vnímat jako výměnu, při které díky získaným datům ušetříme spoustu času, svého i zákazníků,“ tvrdí obchody.