Látka známá jako HHC nebo Hexahydrocanabinol byla vyvinuta v roce 1944 amerických chemikem Rogerem Adamsem přidáním molekuly vodíku k delta-9 THC pocházející z marihuany. Dnes se k výrobě HHC používá CBD neboli canabidiol. Ten na rozdíl od THC není psychoaktivní.
Podle zjištění médií v řadě obchodních center, zejména v pražské Hostivaři, u dětského koutku stojí automat s poutavými pytlíčky v barevných obalech, které HHC obsahují. K prodeji jsou sladké bonbony, vaporizační pera a nechybí ani smotané „jointy" s HHC. Výrobky obsahující tuto látku se navíc volně prodávají ve večerkách, trafikách a e-shopech.
S novou látkou mají zkušenosti v Toxikologickém středisku. Mezi pacienty zhruba třetinu činily nezletilé osoby. „V našem středisku jsme doposud zaznamenali 38 dotazů na HHC. Z toho 12 intoxikovaných bylo ve věku do 18 let. Jedenáct dětí ve věku 16-18 let a jeden 7letý chlapec, který omylem snědl HHC sušenky. S příznaky otravy u dětí pod 16 let nemáme tedy zatím vlastní zkušenosti,“ popsal situaci farmaceut Michal Čečrle ze Všeobecné fakultní nemocnice v rozhovoru pro neČT24.
Účinky kanabinoidu na organismus a psychiku odborník popsal následovně: „Obecně jsou opakovaně popisovány tyto příznaky: nevolnost, zvracení, spavost, bušení srdce, halucinace, zmatenost, apatie, úzkost, červené oční bělmo. Jednou jsme měli zdravotní stav popisovaný jako ‚po dvou jointech‘.“
Z informací ve veřejných zdrojích lze přitom vyčíst, že látka HHC má o 50 % slabší účinek oproti rozšířené THC, jejíž syntetické deriváty jsou postupně zakazovány v USA. V Česku je zatím využití a prodej této látky legální. Důvodem podle Michala Čečrleho může být záměna/podobnost s CBD. Podle farmaceuta je další možnou příčinou neuvědomění si, že HHC může být ve svých účincích podobná THC.
K etičnosti prodeje HHC nezletilým v podobě Jelly medvídků Čečrle poznamenal: „Můj osobní názor: proč ponechat na trhu něco, co i v malém množství (pokud to vztáhnu na HHC Jelly medvídky, tedy i 1-2 medvídcích), může způsobit nepříjemné a nežádoucí stavy, které dotyčného dovedou až k návštěvě lékaře?”
Zdůvodnil to nebezpečným složením kanabinoidu a možnými účinky této látky na organismus.
„Obsahuje-li přípravek látku velmi podobnou THC, nemá být vůbec k dispozici nezletilým (a možná, podobně jako THC, ani dospělým). Jednoznačně není dobře, aby byly na trhu přípravky připomínající svým vzhledem sladké želé, gumové medvídky nebo jiné cukrářsky vypadající výrobky. Velice snadno pak dojde k záměně. S tím má naše středisko také zkušenost. Dalším úskalím je i to, že rodiče ani pedagogové ve školách neví, co je a co může HHC způsobit. Děti jsou v tomto napřed. Je možné, že zvýšením povědomí o nežádoucích účincích po expozici HHC u dětí dojde i k větší obezřetnosti rodičů i pedagogů, a právě tito by pak také mohli přispět k regulaci a omezení přípravků obsahujících HHC,“ konstatoval Michal Čečrle z Toxikologického informačního střediska.