Fico nebude sám. Na této straně břehu je také Orbán. Marček vkládá naděje i do voleb v Polsku

© Foto: neCT24
Bývalý poslanec Národní rady Slovenska Peter Marček se vyslovil ke složení vládní koalice. Vyjmenoval, co považuje za hlavní slabiny dvou předchozích vlád a jaké oblasti jsou prioritní ke znovunastavení. V rozhovoru pro neČT24 vyslovil naději, že zásadní změnu přinesou prezidentské volby v USA.

Pane Marčeku, jaký máte názor na složení vládní koalice?

Osobně si myslím, že v současné politické situaci to pro Slovensko ani nemohlo dopadnout lépe. Robert Fico je velmi zkušený politik. Je to již počtvrté, co převezme funkci premiéra SR. Peter Pellegrini, který skončil na třetím místě ve volbách, je vlastně žák Roberta Fica. Třetí člen koalice je Andrej Danko, předseda Slovenské národní strany. Koalice v takovém složení bude poměrně stabilní navzdory tomu, že k vládnutí je třeba 76 mandátů hlasů. Mají dohromady 79, což se zdá jako těsná většina. S podobným smýšlením, jakým povede tato koalice Slovensko do budoucnosti, souhlasí i další zvolené do Národní rady poslanci, především poslanci Křesťanskodemokratického hnutí a jejich předseda Majerský.

Jakou politiku bude nejspíše provádět nová koalice Roberta Fica?

Jsou dvě věci, které musí tato současná vláda okamžitě zastavit: to je podpora vyzbrojování ukrajinské armády a udělat si pořádek s migranty, kteří už jsou na našem území a chtěli by přejít dál na Západ.

Dosavadní vláda byla pro Slovensko živá katastrofa. Obrovsky narostl státní dluh. Opatření schvalovaná během covidu, byla velmi nešetrná. Jsem přesvědčen, že to bylo nejhorší období v dějinách samostatné Slovenské republiky. Po třiceti letech jsme se dočkali vlády, která naštěstí nevydržela. Předchozí vlády za tři a půl roků odzbrojily Slovenskou republiku.

To znamená, že jsme na Ukrajinu přesouvali nejdůležitější techniku, jako je protivzdušná obrana, tanky a stíhačky. Všechno, co nás chránilo, jsme poslali na Ukrajinu, s čímž většina národa nesouhlasila. Nová vláda okamžitě zastaví další vývoz zbraní na Ukrajinu, s výjimkou humanitární pomoci.

Je třeba lidem pomáhat, ale stávalo se, že například k nám přišli imigranti z Ukrajiny. A velké procento z těch imigrantů je mnohdy movitější než občané Slovenské republiky. Přijeli v drahých autech, na vlastní oči jsem pozoroval Mercedesy, Audi a tak dále. Určitě měli dostatek finančních prostředků. Byli takoví, že objevili Slovensko, skočili do Rakouska nebo do Německa, kde dostávali podporu.

Statečně jsme odolávali náporu imigrantů na hranicích. Nyní máme plné Slovensko Syřanů, kteří potřebují dostat potvrzení, že vstoupili na území Evropské unie. Jejich cílová destinace je naštěstí Německo nebo Rakousko, protože tyto země mají mnohem lepší sociální systém.

Mnozí z nich tam mají své rodinné příslušníky, takže putují za nimi. Přes to všechno u nás důchodce má například kolem 300 € důchod a přijde sem imigrant ze Sýrie a dostane podporu 1 000 €.

Byl bych byl velmi rád, a myslím si, že to má i nově zvolený pan premiér Fico, že přijde i zlepšení vztahů mezi Slovenskou republikou a Ruskou federací. Sankce poškozují nikoliv Rusko, ale v první řadě Slovensko a Evropskou unii.

Může EU bránit novému kabinetu v realizaci konzervativnější národní politiky?

Ona nejen že se může, ale už i začala bránit, neboť šéf socialistů v Evropském parlamentu po rozhovoru s Robertem Ficem vyzval SMĚR-SD, aby nedělal žádné změny vůči vojenské pomoci Ukrajině. Dával mu i další instrukce. Na to ale náš nově zvolený premiér velmi dobře zareagoval. Řekl, že pro Směr - sociální demokracii a pro vládu Slovenské republiky jsou v první řadě zájmy Slovenské republiky a občanů Slovenska. Myslím si, že kvůli tomu bude mít náš nově zvolený pan premiér trochu problém, ale už nebude sám. Na této straně břehu je také Viktor Orbán z Maďarska.

Jsem zvědavý, jak dopadnou o tomto víkendu volby v Polsku. Kdyby se už tři země z původní V4 spojily, Maďarsko, Slovensko, Polsko, bylo by to dobře. V České republice je vláda nekompromisně tvrdá a dělá vše pro zájmy Evropské unie, NATO a Spojených států. Pokud volby ve Spojených státech amerických dopadnou tak, že vyhrají republikáni, Donald Trump nebo někdo z členů strany, tak konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou skončí. Přestanou se tam vzájemně zabíjet dva slovanské národy, což je největší tragédií pro Slovany.