Guterres označil rozdělení prostředků MMF mezi státy za nespravedlivé

© Karen Bleier
Z prostředků vyčleněných Mezinárodním měnovým fondem (MMF) v podobě zvláštních práv čerpání (SDR) 650 miliard dolarů dostala Afrika pouhých 34 miliard dolarů, zatímco země G7 dostaly 280 miliard dolarů, řekl novinářům generální tajemník OSN António Guterres v kuloárech summitu G7.

G7 tvoří USA, Kanada, Francie, SRN, Itálie, Velká Británie, Japonsko. SDR (zvláštní práva čerpání) je bezhotovostní platební měna MMF sestavená z několika předních světových měn. Největší rozšíření prostředků MMF v dějinách nabylo platnosti v srpnu 2021.


„MMF vyčlenil 650 miliard dolarů USA v podobě zvláštních práv čerpání, neboli SDR, během pandemie, v podstatě vytvořil peníze z ničeho. Africký kontinent s obyvatelstvem 1,3 miliardy lidí dostal 34 miliard USD,” řekl Guterres.


Dodal, že „to bylo uděláno podle pravidel, ale z morálního hlediska je v samotných pravidlech něco v základě nesprávné”.
Generální tajemník prohlásil, že 52 světových zemí se dostalo do dluhové krize, jsou na pokraji dluhové krize nebo mají co do činění s mimořádně drahým tržním financováním. Země se středními příjmy včetně malých ostrovních rozvojových států nemají se vzácnou výjimkou právo na zvýhodněné financování a nemají přístup k úlevám v zadluženosti.


Generální tajemník se obrátil na lídry G7 a zdůraznil, že „bohaté země nemohou ignorovat fakt, že více než polovina světa, drtivá většina zemí, zažívá hlubokou finanční krizi”.