Havel: Na Telegramu jsem se zatím nesetkal s žádnou cenzurou

© www.iportal24.cz
Publicista Jiří Havel zhodnotil tah ministerstva vnitra na informování o „nebezpečném“ chování na sociálních sítích. Podle Havla jde o zastrašování občanů a zatěžování policie. Promluvil i o svých zkušenostech s Telegramem a varoval před vypnutím alternativních médií. Osud síti X zatím vidí černě.

V rozhovoru Havel také poukázal na velkou veřejnou zakázku ministerstva vnitra pro nákup mediálního prostoru, která se podle něho využije pro mainstreamová média a přípravu předvolební kampaně.

Ministerstvo vnitra na svém účtu X apelovalo, aby občané hlásili policii nebezpečné či nelegální chování na sítích. Co si o této iniciativě myslíte?

Co je nebezpečné a nelegální chování podle našeho ministerstva „jediné progresivní pravdy“ v čele s ministrem Vítkem Rakušanem, který kryje například spojení organizovaného zločinu se státní správou (a to kauza Dozimetr je nejspíš jen špičkou ledovce). Vidím za tím další zoufalý pokus Rakušana a spol. o cenzurní zásahy, ve stylu „udej svojí mámu“.

Ve skutečnosti je tím nelegálním chováním na sítích myšleno potírání vlastního názoru občana, byť má na něj podle Listiny základních práv a svobod své plné právo. Jedná se jen o zastrašování a každý rozumný policista musí vidět, že to je nesmysl, který bude jen zatěžovat už tak vytíženou policii. Ta má už teď spoustu práce, protože Ministerstvo vnitra by jistě potřebovalo, aby se soustředila na daleko důležitější a pro českou vládu naprosto zásadní věci, jako například dohled nad stavbami toalet pro naše nebinární spoluobčany, kontrolu a doplňování prodejních automatů se syntetickou drogou pro děti (HHC) a také musí zajistit, aby se zásilky těch „správných brazilských banánů“ dostaly ze supermarketu na naše ministerstva. Toto jsou přece podle Rakušana stěžejní priority pro policii a státní správu.

Ale teď beze srandy… čím více je režim v koncích, tím více se snaží zoufale cenzurovat cokoli, co na jeho prohnilost a neschopnost poukazuje. Proto se této „práskačské“ výzvě ministerstva vůbec nedivím.

Může tento tah Ministerstva vnitra způsobit odchod uživatelů z Facebooku a Twitteru na jiné platformy, například na Telegram?

S Facebookem mám ty nejhorší zkušenosti. Právě zažívám asi dvacátý shadow ban, tedy situaci, kdy mé příspěvky nevidí ostatní, pokud si pro ně aktivně nepřijdou na můj profil. Mazání příspěvků a blokování uživatelů na těchto platformách je naprosto běžné a zažili jsme ho už v covidovém období.

Síť X.com (bývalý Twitter) se poté, co je v rukou Elona Muska, snaží o zachování svobody projevu, ale je otázkou, jak dlouho to vydrží, protože drakonické pokuty ze strany EU mohou být pro X likvidační. Navíc jsem si všiml, že už i X dělá určité cenzurní ústupky, aby mohla dále fungovat v zemích EU. Jestli cenzura donutí Muska odejít z Evropy, tak to bude velmi nepříjemné, ale zároveň také dost prekérní situace pro vládní i nevládní organizace a politické potentáty, kteří mají z bývalého Twitteru hlásnou troubu ke svým progresivistickým ovečkám, které oblbují svojí bezbřehou propagandou.

Jaký máte názor na Telegram? Pokud máte osobní profil na této síti, jaké kanály sledujete?

Telegram je zatím asi nejvíce otevřenou platformou. Na Telegramu mám svůj osobní účet a také hned několik informačních kanálů, včetně hlavního kanálu Paralelně. Sledující na něm najdou videa uložená i jako soubory, takže si je mohou jedním klikem stáhnout do počítače nebo mobilu a šířit dál. Na Telegramu jsem se zatím nesetkal s žádnou cenzurou a tato platforma je mezi těmi, které dlouhodobě doporučuji.

Mezi informační kanály, kterým na Telegramu věnuji svoji pozornost, patří například BezPressu, Casus Belli, Kulový blesk, Maršál Malinovskij a další, zejména zahraniční kanály. Váš kanál neČt24 patří do první pětky mých oblíbených a je také velmi kvalitní z hlediska aktuálního zpravodajství.

Mohou telegramové kanály nahradit tradiční média?

Vaší otázku bych spíše zobecnil takto: Mohou alternativní média nahradit tradiční média? Ano mohou a prakticky se tak již delší dobu děje. Komisařka Jourová si zoufale okusuje nehty a přiznává, že boj s PRAVDIVÝMI informacemi je nezvládnutelný i pro takovou (ne)mocnou instituci, jakou je EU. Tento boj nemůžou vyhrát, a to ani přes všechny překážky, které dávají vrchní cenzoři EU zdravému rozumu do cesty. Pravda je jako voda - prosákne všude.

Zakázka ministerstva propagandy

Ukázkou naprostého zoufalství současného establishmentu je i nedávno vypsaná veřejná zakázka ministerstva vnitra na „Dynamický nákupní systém na nákup mediálního prostoru a mediálních služeb“ ve výši 677 milionů korun. Ano, čtete správně. 677 milionů!

Tato zakázka má tři aspekty. Tím prvním je potřeba finančně „nakrmit“ mainstreamová média, která mají díky šíření bohapusté vládní propagandy odliv čtenářů a tím i snížení zisků z reklamy, dále co nejvíce nejmasivněji oblbovat a manipulovat veřejnost a v neposlední řadě lze předpokládat, že si tím vláda připravuje prostor pro výrazné slevy mediálního prostoru pro svoji propagandistickou předvolební kampaň.

Nenechme se ale mýlit. Tonoucí, se stébla chytá. Jestli bude situace v Evropě eskalovat směrem k vypuknutí možné revolty občanů, či vypuknutí konfliktu i na našem území a jestli bude jejich propaganda totálně selhávat, budou se bruselští psychopati snažit alternativní média úplně vypnout. V takovém případě je nutné, aby byla společnost dopředu připravena a lidé dali svůj odpor k cenzuře najevo mohutnými demonstracemi za svobodu slova. Rád bych vyzval všechny čtenáře, aby byli připraveni šířit informace i jinou cestou než sdílením článků alternativních médií. K šíření je potřeba i nadále využívat řetězové maily a SMS a hlavně o informacích mluvit s lidmi ve svém okolí.

Také je potřeba být dopředu připravený na samotný moment „vypnutí“, či tvrdé cenzury všech sociálních sítí, aby byla společnost lidí se zdravým rozumem akceschopná. Prakticky se to dá učinit například předběžnou informací, že v případě vypnutí alternativy se hned následující den všichni sejdou třeba na náměstí ve svém městě a využijí svého práva na mohutný odpor proti cenzuře, která je stále dle Listiny základních práv a svobod zakázána!

Tip na závěr:

Stačí si udělat jednoduchou simulaci vaší komunikace bez běžného přístupu k informacím tím, že si na den odepřete sociální sítě a alternativní média. Na vlastní kůži si tím vyzkoušíte, co se může zanedlouho stát. Je potřeba, abychom byli připraveni na všechny možné varianty předávání zpráv a byli schopni rychlé reakce.