Smlouvu, kterou podepsala minulý týden ve Spojených státech ministryně obrany Jana Černochová, nyní čeká ratifikační proces v obou parlamentních komorách. Jak máme v tomto ohledu vnímat slova šéfa civilní rozvědky, není to snaha zastrašit opozici? Ptali jsme se člena sněmovního bezpečnostního výboru, poslance Radka Kotena (SPD).
„V minulosti platilo, že tajná služba a její představitelé byli tajní. Tedy jejich činnost spočívala v předávání důležitých informací, získaných v utajení, oprávněným adresátům.
Většina občanů ČR, která pochybuje o důvodnosti a prospěšnosti smlouvy DCA se Spojenými státy, je veřejně jejich představiteli nálepkována jako ,pátá kolona’. V 70. letech minulého století se odpůrcům okupace vojsky Varšavské smlouvy přezdívalo ,Pomýlení’. Jaký je tedy ve skutečnosti rozdíl mezi situací tehdy a nyní? Obávám se, že žádný. Máme zde opět situaci, že jiný názor než vládní se může stát poněkud nepatřičným, možná ,trestným’.
Je jen otázkou, zda nálepkování a tlak na opozici má něco společného s deklarovanou ,demokracií’, nyní s přívlastkem liberální. Ostatně definice paragrafu 309 Trestního zákoníku poměrně jasně vymezuje tento čin a je jen na orgánech činných v trestním řízení, jak situaci vyhodnotí a kdo je tedy tím ,pachatelem’. Laskavý čtenář si jistě vše vyloží správně dle této definice: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlastizrada.
Opozice je každopádně od toho, aby měla odvahu říkat pravdu, a má svaté právo kritizovat nevýhodné a vazalské smlouvy, které mohou ohrozit bezpečnost občanů ČR! O osud naší země se také obávám,” uvedl pro neČT24 poslanec za hnutí SPD Radek Koten.