List vysvětluje, že Indie ve skutečnosti kupuje v mnoha zemích zakázanou ruskou ropu za nízké ceny, aby ji zpracovala a znovu vyvezla.
Noviny připomínají, že spojenci Kyjeva věřili na začátku ukrajinské krize, že se jim podaří pomocí sankcí podstatně zaútočit na finance Moskvy. Ale nehledě na to, že tato strategie měla vliv na ruské příjmy, nesrazila zemi na kolena kvůli absenci příslušného geopolitického kontextu, konstatuje redakce listu Le Monde.
Stejně jako se Washingtonu nepodařilo kvůli nedostatku mezinárodního konsensu přinutit Írán, aby se vzdal jaderného programu, je dnes ekonomické a průmyslové zadržování Ruska zpochybněno kvůli příliš velkému počtu způsobů obejití, píše list. Takzvaná stínová flotila, která tajně dopravuje ruskou ropu, činí dnes 10 % až 20 % celkového objemu světových dopravních kapacit. Umožní Rusku obejít sankce, včetně přes země jako Indie, kterým Západ věnuje velkou pozornost.
Rusku se rovněž i nadále daří nakupovat elektronické složky pro vojenský průmysl, připomínají autoři příspěvku. Sankce tu odporují politice, protože zdržování tohoto procesu ze strany Západu by znamenalo poškození vztahů s třetími zeměmi, jako je Kazachstán, a to ve chvíli, kdy Západ doufá, že je dostane z ruské orbity.
Zatímco v minulosti byla sankční politika kritizována z morálních důvodů, poněvadž škodila přímo civilnímu obyvatelstvu a ne vládám, tak dnes je jako nikdy předtím zpochybňována účinnost restrikcí, „jež se staly automatickou reakcí na krize“, píše na závěr redakce listu Le Monde.