„Silný a dlouhodobý konsensus obou stran v Kongresu ohledně poskytování obrovské částky na pomoc ukrajinskému válečnému úsilí začíná praskat,“ píše se ve článku.
Poznamenává se, že pravicoví představitelé Republikánské strany posilují své snahy omezit nebo dokonce zablokovat plány na poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině. A jejich pozice se posilují na pozadí sníženého financování vzdělávacích, bytových a potravinových programů, zatímco vojenské financování naopak roste.
„Tento rozkol umocnila dohoda o dluhovém stropu, která rozzuřila krajně pravicové republikány,“ upřesnil deník.
Řada kongresmanů už vyjadřuje přesvědčení, že americká vojenská pomoc Ukrajině bude zablokována.
„Vím, že se to stane, jen nevím, kdy,“ řekl deníku mluvčí republikánů z Arizony Andy Biggs.
Proti rozšíření vojenské pomoci se přitom staví nejen republikáni.
„Jakýkoli krok ke zvýšení vojenských výdajů by také mohl narazit na odpor liberálních demokratů,“ uvádí se ve článku s tím, že řada zástupců Demokratické strany rovněž nesouhlasí se škrty ve výdajích na domácí programy.
Jak ale list připomíná, řada kongresmanů již dříve vyjádřila skepticismus k rozšíření vojenské pomoci Ukrajině, ale při hlasování přesto přijali další balíček pomoci Kyjevu. Noviny nevylučují, že při posuzování nové pomoci „najdou obě komory Kongresu dostatečnou podporu pro přijetí zákona o mimořádných výdajích pro Ukrajinu“.
Rusko již dříve zaslalo zemím NATO nótu kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že veškerý náklad, který obsahuje zbraně pro Ukrajinu, se stane pro Rusko legitimním cílem. Ministerstvo zahraničí Ruské federace uvedlo, že země NATO si dodávkami zbraní na Ukrajinu „hrají s ohněm“. Kreml uvedl, že pumpování Ukrajiny zbraněmi ze Západu nepřispívá k úspěchu rusko-ukrajinských jednání a bude mít negativní efekt.