Po zahájení speciální vojenské operace se EU vzdala ruských kosmických technologií, a stala se tak závislou na americké společnosti SpaceX, s níž podepsala smlouvu o vynesení čtyř družic. Evropa má v úmyslu získat zpět svou autonomii prostřednictvím vývoje vlastní nosné rakety Ariane 6, která však zatím není připravena k prvnímu letu.
Evropa nyní odmítá spolupracovat s Ruskem a bojkotuje ruské technologie, v důsledku čehož se projekt Galileo, který by EU poskytl autonomii v oblasti družicové navigace, dostal do slepé uličky, jelikož EU již nemá možnost používat známou nosnou raketu Sojuz.
Evropa, která přišla o Sojuz, se obrátila na společnost SpaceX Elona Muska, uvádí publikace. Evropská kosmická agentura s ní podepsala předběžnou dohodu o vypuštění čtyř družic systému Galileo v roce 2024. Takový kontroverzní a za současných okolností nezbytný krok však znamená závislost Evropy na Američanech a její slabost v klíčové oblasti.
Jako příklad problémů EU v oblasti vesmíru uvádí francouzský deník situaci s evropskými nosnými raketami: Ariane 5 již není v provozu, Vega-C se potýká s technickými problémy a Ariane 6 ještě není připravena ke svému prvnímu letu plánovanému na příští rok. Jediná funkční raketa Vega není vhodná pro systémy Galileo, Evropa je tedy nemůže sama vyslat na oběžnou dráhu.