„Vzhledem k absenci vojenských průlomů a nadcházejícím americkým volbám se Západ musí sjednotit kolem dosažitelného cíle, kterým je vyřešení konfliktu. A to nemusí být právě to, co chce Ukrajina,“ píše se v publikaci.
Podle názoru autora článku NATO již podobný proces zahájilo. Například nedávno Stian Jenssen, ředitel osobní kanceláře generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga vyjádřil předpoklad, že západní diplomaté začínají zvažovat možnost výměny ukrajinských území za členství v alianci.
Historik dochází k závěru, že ofenzíva Ozbrojených sil Ukrajiny nedosáhla významného úspěchu a hrozí, že se konflikt protáhne ještě na několik let.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v listopadu 2022 prohlásil, že Kyjev má „mírový plán“ o deseti bodech. Mezi nimi: obnovení územní celistvosti země a vytvoření mezinárodního mechanismu, který by Kyjevu kompenzoval ztráty způsobené bojovými akcemi, a to s využitím ruských aktiv. Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil Zelenského iniciativu za absurdní.
Moskva opakovaně zdůrazňovala, že je připravena k jednání, ale Kyjev na něj zavedl zákaz na legislativní úrovni. Tvrdí, že mír lze nastolit pouze za podmínek Ukrajiny a po navrácení země k hranicím z roku 1991.
Jak zdůraznil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, plán, který nebere v úvahu dnešní realitu s územím Ruska a jeho nových regionů, nemůže být mírový.