Michelko: Pellegrini môže prijať post šéfa parlamentu, je to lepšia nástupná stanica na prezidenta

© Roman Michelko Facebook
Politológ Roman Michelko sa pre neČT24 vyjadril k výsledkom predčasných parlamentných volieb. Ocenil pravdepodobnosť vzniku progresivistickej koalície. Zhodnotil, či výhra SMERu-SD ovplyvní zahraničnú politiku Slovenska vo vzťahu k susedným štátom.

Pán Michelko, ako by ste zhodnotili výsledky parlamentných volieb?

Predovšetkým je treba povedať, že voľby boli jednoznačným víťazstvom opozície. Tá má 79 mandátov, teda koalícia Smeru, Hlasu a SNSky. K porazeným vo voľbách jednoznačne patrí Boris Kollár, respektíve Sme Rodina, ktorá úplne prepadla a získala niečo nad 2 percentá. Takisto aj Demokrati. Ďalej určite očakávaný výsledok nedosiahlo Progresívne Slovensko. To znamená, že napriek obrovskej mediálnej podpore a extrémnej tendenčnosti médií, to nebolo na prvé miesto. Víťazom volieb je vlastne KDH, lebo sa dostali po dvoch funkčných obdobiach znova do parlamentu. Pre mňa obrovskou škrtnou volieb je OĽaNO s 9 percentami, ktorá garantuje, že politická kultúra bude príšerne nízka.

Čo sa týka perspektívy, najpravdepodobnejšia ako ambícia bude tých 79 – Hlas, Smer a SNS s tým, že teoreticky je možná aj koalícia progresívcov, Hlasu, SASky a KDH. Tá by znamenala koniec Hlasu. Pomer názorov v predsedníctve Hlasu je 17/3 v prospech
koalície so Smerom. Ak by Hlas išiel predsa len do tejto problematickej koalície, tak je to jeho politický koniec. Je vysoká miera pravdepodobnosti, že hlavne Pellegrini nemá taký vplyv v strane, aby dokázal takú obrovskou väčšinou prekonať. Aj keď, samozrejme, Šimečka už povedal, že urobia všetko pre to, aby bola koalícia bez Smeru. Toľko teda ako sú rozdané karty. Samozrejme, ešte treba povedať, že napriek obrovskému ataku OĽaNO na SASku, predsa len prešli. Ukazuje sa, že jadrový volič SASky je vždycky nad 5 percentami. S veľkou mierou pravdepodobnosti budú opoziční, majú 6.2 %. Keď sa spočiatku zrátavali hlasy na vidieku, tak boli hlboko pod 5 percentami, spočítanie hlasov vo veľkých mestách ich dostalo až na 6,2 %. Toľko prvý pohľad k výsledkom.

Ovplyvní výhra strany SMER politické dianie v susedných štátoch, ak áno, v čom?

V Českej republike nie… Na jednej strane exprezident Klaus podporil Fica. Na druhej strane prezident Pavlov povedal, že víťazstvo Fica môže ohroziť vzťahy, čo vôbec nie je pravda. Respektíve, nemá prečo. Čo sa týka Maďarska, v podstate zahraničné média hovoria, že vzniká nový líder, podobný troublemaker, ako je Orbán, ktorý nebude bezducho poklonkovať Bruselu, NATO, Európskej únii, ale bude možno uplatňovať, alebo hroziť uplatnením veta. Je jednoznačné, že tým, že sa to stalo, alebo pravdepodobne sa to stane - táto národno-sociálna koalícia, tak niektoré výzvy Európskej únie ako jednomyseľnosť jednoducho budú blokované. Vzniká taká triáda, čo sa týka rusko-ukrajinského konfliktu. Fico jednoznačne povedal, že žiadne zbrane už nebude vyvážať, že Ukrajine poskytne iba humanitárnu pomoc. Ono ani veľmi nie je čo, pretože Migy už sú tam a S-300 tak isto. Neviem, ako to bude so Zuzanami, tie sú pravdepodobne zakontrahované. Aj pre ruské médiá povedal, že žiadne zbrane sa už zo Slovenska vyvážať nebudú. Je to v zásade názor všetkých koaličných strán. To znamená, že Orbán získa silného spojenca. Čo sa týka Poľska, tam sa tiež nič nemení. Poľsko, tam je úplne iný vzťah k Ukrajine,  ale po arogancii Zelenskeho až aj Poľsko sľúbilo, že nebude poskytovať zbrane. Vzniká taká koalícia troch stredoeurópskych krajín, ktoré nebudú orientované tak agresívne, s výnimkou Poľska, tá rétorika tam zostane. Všetky medzinárodné časopisy a noviny hovoria, že Orbán bude mať podobného premiéra na Slovensku, ktorý ctí národno-štátne záujmy a sú pre neho prioritnejšie, než nejaké európske.

Môže sa stať, že bude prezidentka Čaputová brániť vytvoreniu novej vlády?

Jasne jednoznačne povedala, že poverí zostavením vlády víťaza volieb. Povedala to viackrát. Ona nie je tak aktivistická prezidentka, ako bol Zeman, ktorý povedal, že udrží Babišovu vládu ešte 4 roky v demisii.... Nepredpokladám to.

Pravdepodobne dostane ponuku na zostavenie vlády víťaz volieb, Fico. Je možné, že Hlas a konkrétne Pellegrini má nejaké záväzky voči európskym štruktúram, respektíve významným európskym politikom a bude si klásť podmienky. Keďže pomer hlasov je výrazne v prospech Smeru, veľmi pochybujem, že by to dokázal zvrátiť a ísť do takzvanej progresivistickej koalície, ktorá je možná, ale dnes sa mi zdá, že je veľmi málo pravdepodobná. Šimečka tým, že povedal, že urobí všetko pre to, aby vznikla koalícia bez Smeru, mohlo to znamenať aj to, že napriek tomu, že mali viac poslancov, tak mu prenechá post premiéra. Myslím si, že Pellegrini prijme post predsedu parlamentu, ktorý je v istom zmysle oveľa príjemnejšou nástupnou stanicou na post prezidenta, kde predpokladám, že bude kandidovať.