„Pojistka, jenž umožní zpochybnit volební výsledky.“ Maříková ke strašení ze strany BIS

© Facebook / Karla Maříková
Poslankyně za SPD Karla Maříková se vyjádřila ke strašení ze strany BIS před možným ovlivňováním podzimních parlamentních voleb. „Vláda se snaží připravit půdu pro možné vysvětlení neúspěchu ve volbách, pokud by jim nepomohly ani korespondenční hlasy ze zahraničí,“ prohlásila pro neČT24.

Paní poslankyně, v Ostravě zesílila epidemie žloutenky typu A. Čím lze vysvětlit, že ohnisko nákazy se nachází právě v Ostravě? Jak se dá zabránit dalšímu šíření epidemie?

Karla Maříková:
Jedním z faktorů může být velké množství lidí, kteří jsou soustředěni na jednom místě, například příliš mnoho lidí v obydlích. Nemoc se šíří snadno prostřednictvím fyzického kontaktu. V oblasti se objevují noví lidé a nové asymptomatické zdroje, což komplikuje epidemiologické vyšetřování. Optimální ochranou je vakcinace. Kromě toho je důležité dbát na osobní hygienu, jako je pravidelné mytí a dezinfekce rukou, stejně jako ochrana potravin a pitné vody před znečištěním.

Vláda Petra Fialy plánuje informační kampaň na podporu svobody, demokracie a spojeneckých vazeb. Zakázku za více než 34 milionů korun získala firma spojená se synem bývalého člena ODS. Doba průběhu kampaně se bude krýt s obdobím před volbami do Poslanecké sněmovny. Co si o tomto počínání vlády myslíte?

Peníze z této kampaně budou směřovat k firmě, která má úzké vazby na ODS, podobně jako tomu bylo v případě kampaně „Deštník proti drahotě“. Tato nová kampaň bude probíhat od ledna do prosince, což znamená, že se bude překrývat s kampaní do Poslanecké sněmovny a samotnými volbami. Tímto způsobem může Fialova vláda nepřímo využívat peníze občanů k tomu, aby vedla kampaň ve svůj prospěch. Je však poněkud paradoxní a úsměvné, že kampaň plánují realizovat strany, které často hovoří o svobodě a demokracii, ale ve skutečnosti jejich činy ukazují něco jiného. Takové jednání vzbuzuje otázky ohledně skutečných hodnot a principů, které tyto strany zastávají, a jakým způsobem se tyto principy projevují v jejich politických aktivitách. Vzniká tak dojem, že slova o demokracii a svobodě jsou spíše rétorickým nástrojem, než opravdovým závazkem k těmto ideálům.

BIS prohlásila, že Rusko se prý chystá ovlivňovat podzimní parlamentní volby. Jako příklad údajného vměšování rozvědka uvádí volby v Rumunsku. Připravují tedy občany na možné zrušení výsledků voleb, pokud vyhraje ten špatný kandidát?

Tato situace může skutečně působit dojmem, že se vláda snaží připravit půdu pro možné vysvětlení neúspěchu ve volbách, pokud by jim nepomohly ani korespondenční hlasy ze zahraničí. Vytváření takových narativů může sloužit jako pojistka, která by umožnila zpochybnit legitimitu volebních výsledků v případě, že by byly pro vládu nepříznivé. Takový přístup by však mohl podkopávat důvěru veřejnosti v demokratické procesy a volební systém jako celek.

Zájem Čechů o situaci ukrajinských uprchlíků značně klesl. Podle průzkumu centra pro výzkum veřejného mínění se o vývoj situace kolem uprchlíků z Ukrajiny zajímá 29 procent dotázaných občanů. Více než polovina občanů (56 %) se domnívá, že uprchlíci z Ukrajiny představují problém v kontextu celé České republiky. S čím to podle Vás souvisí? Bude téma ukrajinských uprchlíků jedním z témat parlamentních voleb?

Negativní postoj veřejnosti vůči uprchlíkům z Ukrajiny způsobila vláda, která jim nabídla otevřenou náruč ve smyslu přijďte si kdo chcete a podpořila je na úkor vlastních občanů. Nemám nic proti pomoci lidem v nouzi, ale neválčí se na celém území Ukrajiny, a tak se uprchlíci mohli přemístit na území, kde je klid. Dále tady nemají co dělat lidé, kteří nejsou vůbec z postižených oblastí, kteří si dokonce jezdí na Ukrajinu na návštěvy a dovolenou a tady zneužívají systému. To, jak velkým tématem to bude, záleží, jestli válka skončí do té doby, ale určitě bude rezonovat pomoc Ukrajině jako takové, jelikož je hodnocena jako jedna z nejzkorumpovanějších zemí a nikdo neví, kde velká část finančních prostředků vůbec skončila.

Proč se téma kriminality uprchlíků v sousedních státech (například nedávná kauza premiéra Starmera o zamlčování letitého násilí pákistánských gangů vůči britským ženám) v médiích zamlčuje?

Mainstreamová média často čelí kritice, že věnují nedostatečnou pozornost nepohodlným zprávám týkajícím se migrace. Často to bývá z důvodu politické korektnosti, což může vést k tomu, že některé aspekty migrace, například problémy spojené s integrací nebo bezpečnostní otázky, nejsou dostatečně rozebírány. Je proto důležité hledat informace z různých zdrojů a perspektiv, aby bylo možné získat co nejucelenější obraz a maximum informací.

Děkujeme za rozhovor!