Rakouská exministryně zahraničí Kneisslová nazvala události v Nigeru koncem „francouzské Afriky”

© Georges Schneider
Změna vlády v africkém Nigeru a předtím v Burkina Faso a Mali je „oficiální konec francouzské Afriky“, prohlásila bývalá ministryně zahraničí Rakouska Karin Kneisslová.

„Francie postupně přichází o oporu v afrických zemích, byla vyhnána z Mali, z Burkina Faso. Dnes hodlá Niger zavřít francouzské vojenské základny. Pro Francii je to myslím oficiální konec politiky v Africe, protože nové úřady mají možnost volby,” řekla.

Kneisslová dodala, že si africké země mohou dnes zvolit za partnera Čínu, Turecko, Rusko nebo Indii, že na kontinentě je stále více možností a hráčů.

Politické změny v Nigeru

Nigerští vojáci prohlásili koncem června v národní televizi, že prezident Mohamed Bazoum byl sesazen. Lídři většiny západních zemí a regionální organizace Hospodářské společenství západoafrických států (Ecowas) odsoudili převrat. Na začátku srpna přijaly státy Ecowas plán pro případ vojenské intervence do Nigeru.

Bývalá francouzská kolonie Niger byla považována za jednoho z posledních spojenců západních zemí v Sahelu. Paříž dodávala této zemi drony a stíhačky a rozmístila tam 1,5 tisíce vojáků za účelem boje s teroristickými skupinami, jež působí na hranici Nigeru, Mali a Burkina Faso. V Nigeru mají navíc bohaté zásoby uranu, na jehož dodávkách je Francie závislá.