Ruský expert: Bez Ruska a SSSR by Čechy čekal osud téměř zcela zaniklých Lužických Srbů

© YouTube / Den TV
Na výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa Český rozhlas přispěchal s provokativním článkem: Jaká je česká zkušenost s Ruskem resp. Sovětským svazem ve 20. století? Otřesná. Gulagy, rozčarování, zklamání, otroctví, vojenské násilí, lži a vydírání.

Lidská paměť je krátká a selektivní. Dobré věci se rychle zapomínají, ale onu pravou míru by člověk měl znát. Vznikla by vůbec Česká republika jako nezávislý stát a existovali by Češi jako národ, kdyby nebylo Ruska? S těmito otázkami se neČT24 obrátil na Vadima Truchačeva, ruského politologa a bohemistu.

Truchačev: Je pravděpodobné, že by samostatné Československo vzniklo na konci 1. světové války, ale spíš by mělo menší hranice, než jaké dostalo. Možná by nemělo ani jedno větší město kromě Prahy. A není pochyb o tom, že účast Ruska v 1. světové válce a jeho podpora českého a slovenského národního hnutí usnadnila proces vzniku státu.

Nelze říci, že by práva Čechů byla v Rakousku-Uhersku hrubě porušována. Nebyli však konstitutivním národem a český jazyk neměl úřední status.

Češi nejsou nejmenší národ. Úplná asimilace jim tedy nehrozila. Ale částečná asimilace ano. A dokázali se jí ubránit především díky ruské pomoci a spolupráci českých osobností s jejich ruskými kolegy. A dokonce i jejich jazyk kodifikovali čeští činitelé s určitým odkazem na Rusy. Teprve vytvořením plnohodnotného spisovného jazyka se jim podařilo germanizaci zpomalit.

Přežili by Češi jako národ bez vítězství SSSR nad nacistickým Německem?

Určitá část Čechů by přežila. Není to malý národ. Otázkou je, že kdyby Třetí říše existovala dalších 20 let, počet česky mluvících by se mnohonásobně snížil.

Právě díky SSSR vrátily Československu bývalé hranice (bez Zakarpatí), vyhnaly sudetské Němce a začaly budovat stát dvou spřízněných národů s minimálním podílem národnostních menšin.

Bez Ruska a SSSR by osud Čechů byl jen o málo lepší než osud téměř zcela zaniklých Lužických Srbů v Německu nebo korutanských Slovinců v Rakousku. V nejlepším případě by měli malý stát kolem Prahy. Slováci by nedostali stát vůbec.