Je pro Vás překvapením, že Robert Fico nakonec vytvořil vládní koalici s Robertem Pellegrinim (HLAS) a Andrejem Dankem (SNS)?
Toto vítězství bylo předurčené, protože slovenská společnost pořád zůstává konzervativní. Proto moc v demokratickém státě, a Slovensko je demokracií, musí odpovídat náladě ve společnosti. Ficův návrat tedy nebyl překvapením a také nebylo překvapením, s kým začal o koalici jednat, a nakonec ji vytvořil. Je to strana HLAS - sociální demokracie, která se svého času odtrhla od SMERu, a nacionalisté ze Slovenské národní strany. Robert Fico sám sebe označuje za sociálního demokrata, nicméně vždy byl zastáncem spolupráce s pravicovými stranami. Proto také není divu, že v koalici vidíme nacionalisty.
Co se na Slovensku změní s nástupem kabinetu premiéra Fica?
Už se můžeme bavit o tom, že Slovensko zastavilo vojenskou pomoc Ukrajině. Sdělila to prezidentka Čaputová, která se právě zasazovala o pomoc Ukrajině, ale řekla, že vzhledem k tomu, že Slovensko se na volbách vyslovilo tak, jak se vyslovilo, vedení země naslouchá hlasu lidu a zastavuje vojenskou pomoc Ukrajině.
Jiná věc je, že ve skutečnosti Ukrajině už není čím pomáhat. Robert Fico již říkal, že slovenské arzenály jsou prázdné a veškeré vojenské zásoby, které by Slovensko mohlo dodat Ukrajině, už jsou dodané. Je zde otázka tranzitu vojenských nákladů. Směřovaly přes Slovensko, nyní to bude výhradně přes Polsko a možná přes Rumunsko, a nikoliv přes Maďarsko.
Na rozdíl od sousední České republiky bude mít Slovensko konzervativnější program. Problematika LGBT nebude zdůrazňována tak, jak byla zdůrazňována za minulé vlády. Slovensko se postaví přirozeně proti unijní politice rozdělování migrantů mezi zeměmi EU. Slovensko také samozřejmě nezruší embargo na dodávky ukrajinského obilí, protože to poškozuje slovenské zemědělce. Celkově lze tedy shrnout, že vítězství SMERu bylo samozřejmé, protože slovenská společnost je možná nejkonzervativnější v Evropské unii a nyní bude tato konzervativní politika uplatňována slovenským vedením.
Jak podle Vás nový kabinet ovlivní vztahy země s Českou republikou?
Je třeba říci, že vztahy s Českou republikou se již poněkud vyostřily, protože Česká republika uzavřela hranice, stejně jako několik zemí sousedících se Slovenskem, údajně kvůli tomu, že proud nelegálních migrantů prochází touto zemí. Dá se však pochybovat o tom, že toto je hlavní důvod. SMER je strana velmi umírněná, ale dá se říct, že je to proruská strana. Kromě České republiky uzavřelo hranice se Slovenskem i Polsko. Obě země se drží tvrdé protiruské politiky. A v tomto smyslu by oba státy chtěly Slováky potrestat za nejen konzervativní, ale i „proruskou“ volbu.
Pokud se budeme bavit o tom, s kým v první řadě bude mít Slovensko možná problémy, tak je to samozřejmě Brusel, tedy Evropská unie. S největší pravděpodobností se tak stalo na návrh Evropské unie. A vlastně už i v zahraničním tisku, zejména v publikaci Politika se objevily články o tom, že Brusel najde způsob, „jak zkrotit zarputilou Bratislavu“. Proto si myslím, že možná Brusel a evropská byrokracie budou slovenské vedení vydírat zamítnutím finanční podpory tak, aby Slovensko učinilo rozhodnutí, která jsou pro unii a kolektivní Západ jako celek nezbytná.
Fico již řekl, že hodlá dělat rozhodnutí, která se západnímu establishmentu nemusí líbit. Konkrétně jasně prohlásil, že bude vetovat vstup Ukrajiny do NATO. Je jasné, že Slovensko není nejsamostatnějším subjektem v evropské politice, není ani největší, ani nejsoběstačnější zemí. Proto celkem není těžké „zkroutit Slovensku ruce“. V první řadě půjde o regulaci mechanismu financování této země ze struktur EU.
SMĚR- SSD je konzervativní a prorusky orientovaný. Nová vláda se pokusí tento kurz realizovat. Geopolitické skutečnosti zároveň naznačují, že Fico to možná nezvládne, protože situace na mezinárodní scéně je poměrně složitá. Myslím si, že budou Slovensku vyhrožovat nejen kvůli přijetí Ukrajiny, ale dokonce i kvůli údajnému porušování práv LGBT lidí, podobné problémy má například Polsko. Přitom se zdá, že Polsko je spojencem USA. Kvůli tomu Polsko opakovaně dostávalo výhrůžky od amerických zástupců: k tématu se vyjádřil bývalý americký velvyslanec v Polsku. Slovensko je tak nyní skutečně enfant terrible Evropské unie, ale tento bruselský „vychovatel“ má nástroje, jak toto dítě trestat.