Vědci zatím neví, jak přesně Alzheimerova choroba vzniká, ale agresivní agregace bílkoviny tau v mozku je hlavní podezřelou. A právě na shluky bílkoviny tau a účinky na ní kávových sloučenin se zaměřili vědci. Již dříve vědci během studií zjistili, že káva a kofein můžou chránit před kognitivním poklesem, píše Science Alert.
K dalšímu zkoumání byly vybrány látky jako kofein, trigonelin, genistein a theobromin. Molekuly právě těchto sloučenin se inkubovaly s tau bílkovinami až čtyřicet hodin. Experimenty ukázaly, že v důsledku zvyšování koncentrace genisteinu nebo celého extraktu espressa se bílkovinové shluky zkracovaly a snižovala se pravděpodobnost jejich shlukování do větších skupin. Tyto zkrácené shluky neboli fibrily jsou pro buňky netoxické a nepůsobí jako základ pro jejich další shlukování.
Studie také prokázala, že kofein a extrakt z espressa se vážou na předem vytvořené tau fibrily (shluky bílkovin), což by mohlo naznačovat, že by mohly být použity k prevenci nových shluků a také k působení na již vzniklé.
Vědce čeká ještě spousta práce, ale výsledky studie naznačují, že by mohlo dojít k vývoji preventivní nebo také terapeutické léčby Alzheimerovy choroby a také jiných chorob ovlivňujících kognitivní schopnosti.