Další protest farmářů se měl uskutečnit ve středu 22. května. Co se změnilo od prosincového protestu? Podařilo se vládě vyřešit složitou situaci v zemědělství (dodávky produktů z Ukrajiny a dotace pro malé farmy)?
Na tuto otázku musím odpovědět samými „ne“. Protest zemědělců se ve středu neuskuteční, protože zemědělci mají obavu z nařčení od liberálních médií, že teď po atentátu na Roberta Fica rozdmýchávají nenávist. Jako obvykle snížili napětí dezoláti a liberálové si jejich vstřícnost vyloží jako slabost. Ale stalo se tak i přes můj odpor.
Od posledního protestu se nezměnilo nic, jen situace se zhoršila. Vláda problémy zemědělců neřeší, protože je řešit nechce. Zemědělci se už organizovaně na odpor zřejmě nepostaví, a i kdyby, veřejnost je už nepodpoří.
Zástupci vládnoucí koalice na Slovensku viní opozici a mainstream, který podléval olej do ohně nenávisti vůči premiérovi Ficovi. Mohla podle Vás k rozdmýchávání nenávisti do jisté míry přispět i vláda Fialy, neboť politici z českého kabinetu ostře kritizovali Fica, a dokonce rozhodli o přerušení pravidelných mezivládních konzultací ČR a Slovenska?
Já především nevidím žádné důvody, aby se nálady teď po atentátu uklidnily. Naopak. Konfrontace se zase o něco přiblížila. Nevidím žádnou cestu ke smíření. Bohužel bude muset jedna strana vyhrát a druhá prohrát. Fico chce něco, co liberálové nechtějí, a liberálové se zase nesmíří s Ficem. Studená občanská válka nám začíná přerůstat v horkou. Mimochodem... je to stejné jako na Ukrajině nebo jako v Gruzii. Argumenty vždycky dojdou dřív než projektily.
Česká republika podle premiéra Fialy „musí udělat víc, než stanoví migrační pakt“. Během návštěvy v Itálii prohlásil, že by Česko mělo pomáhat v místech původu migrace a při výstavbě nových center pro migranty po vzoru Itálie. Kde podle Vás Česko vezme peníze, aby „dělalo víc“, když zadluženost rozpočtu je stále vysoká a požadované úrovně inflace ještě nebylo dosaženo?
Česká republika může dělat, co chce, ale dokud se lidem v Africe nebude žít lépe, tak žádná centra pro migranty nepomohou. Pokud na jedné straně budeme Afriku drancovat asi tak, jako to dělali Francouzi v Nigeru, a na druhé straně posílat zpátky nějaké milodary, tak se nic nezmění, i kdyby chtěl Fiala udělat víc než dva migrační pakty. Něco takového jako milionová migrace, to se nedá zastavit ani kulometem. Buď přestanou mít lidé v Africe důvod se stěhovat do Evropy, nebo prostě přijdou.
Jak obecně vnímáte návrh bezpečnostních záruk pro Ukrajinu ze strany EU? Nepovede to k další eskalaci, popř. zatahování EU do konfliktu? O přípravě tohoto dokumentu psal například německý časopis Welt.
EU je už v konfliktu až po uši a všichni to vědí. Jen my se tváříme, že tam ještě nejsme, a Rusko se tváří, že tomu věří. Západní elity investovaly do ukrajinského vítězství více peněz, než si mohou dovolit, a teď zoufale hledají další prostředky, aby o své investice nepřišly. Ale to nebude fungovat, protože Rusko vyhrává i přes veškerou západní vyspělost, velikost i ekonomiku.
V celé věci jde jen o to, kdo mrkne první. Jestli si v Moskvě řeknou, že už je tahle hra nebaví, a rovnou pošlou nějakou tu raketičku třeba do Polska, a nebo jestli řeknou evropské elity na plnou hubu, že půjdou do třetí světové války proti Rusku. Všechno ostatní se pak stane samo. Nějaké záruky, papíry a paragrafy na to nemají ani ten nejmenší vliv. Bezpečnostní zárukou je plná pokladna, rozvinutý zbrojní průmysl a odhodlané obyvatelstvo. Co z výše jmenovaného EU má? Co může EU ještě poslat na Ukrajinu a neposlala to? Jaký trumf mají ještě v rukou?