Vláda projedná v červnu konsolidační balíček na uzdravení veřejných financí. Pokud ho zhodnotíte celkově, zaměřuje se primárně na škrtání a zeštíhlení nákladů či na přerozdělování dostupných zdrojů? Bude brán zřetel na návrhy vyslovené účastníky protestů a opozicí?
Daniel Sterzik: Především to není žádný konsolidační balíček. Veřejné finance uzdraveny nebudou. Vláda prostě jen zkouší, kde by se daly ještě najít nějaké peníze na financování úkolů, které jim dali jejich transatlantičtí přátelé. Jakékoliv uspořené a vydřené peníze půjdou okamžitě na vojenské výdaje, případně na papalášské projekty k soukromému obohacení. Změna rodných čísel je toho nejlepším příkladem. Lidé se neuskromňují kvůli tomu, aby se zde něco vybudovalo, aby vznikly nové zdroje, aby se snížil státní dluh. Lidé se uskromňují, aby bylo na válku. Kdo alespoň trochu rozumí účetnictví, ten to na hentom konsolidačním balíčku musí okamžitě vidět.
Jak hodnotíte roční prodloužení bezcelního dovozu zboží z Ukrajiny a také dohodu, že EU začne vyplácet farmářům slíbenou kompenzaci (100 mil. eur) po zrušení národních omezení vůči dovozu ukrajinského obilí? Jaké následky pro místní zemědělce lze v této situaci očekávat?
Situace zemědělců je jednoduchá. Náklady na hnojiva, osiva a chemii jsou vyšší, ale cena obilí bude nízká. Místo aby se takový zemědělec živil obděláváním půdy, místo aby přemýšlel, jaký si koupí traktor a kolik peněz má na novou halu, místo aby debatoval nad osevním postupem, místo toho prostě bude vyplňovat další žádost na kompenzaci. Jestli to takhle půjde dál, tak milý zemědělec zjistí, že jeho skutečná práce spočívá v ojebávání systému, aby mu dali další dotaci a ne v orání a sklízení.
I když... součástí konsolidačního balíčku je i ořezání národních dotací do zemědělství... Takže dopady budou ještě větší a ještě dramatičtější. Já letos ve žních očekávám výkupní cenu pšenice někde na úrovni třech tisíc korun. Všichni se mi smějí, že to určitě bude víc, že tak nízko cena nespadne. Možná mám pravdu já, možná mají pravdu oni. Ale všichni se shodneme na tom, že ceny nahoru nepůjdou, protože na Ukrajině je obilí dost.
V úterý se Česká republika a Itálie domluvily na rozšíření kapacity ropovodu TAL, což podle slov premiéra Fialy od roku 2025 umožní zvýšit objemy dodávek ropy do Česka od „spolehlivých dodavatelů“ a umožní „zbavit se závislosti na ruské ropě“. Vzpomínáte si na zásadní potíže s dostupností paliv do roku 2022? Stane se ČR v příštích dvou letech plně energeticky nezávislým státem?
Víte, co se mně na té domluvě líbí nejvíc? Česká republika si půjčí peníze na rozšíření ropovodu, protože z Družby už ropu nechceme. Tyto peníze budeme muset splácet. Rozšíření ropovodu se odehraje na územích jiných států, takže to budou dělat tamní firmy. A ve výsledku budeme mít ropu, která tak jako tak bude z Ruska, ale mnohem dražší než z trubek, které už byly dávno vybudovány a jsou funkční.
To už není střílení do vlastní nohy, tohle je šlápnutí na minu. A přesně tak to také celé dopadne. Bude to stát spoustu peněz a naší energetickou bezpečnost bude mít v rukou Rusko úplně stejně jako doteď. Nedělám si iluze, že by někdo na vládě pochopil, že energetická bezpečnost se dělá jinak, než že ruskou ropu přejmenujeme a přivedeme jí jiným ropovodem.
Ve středu premiér Fiala oznámil, že bylo dosaženo dohody se švédskou společností BAE Systems o nákupu 246 vozidel CV90 za 57 mld. korun. Dříve se jednalo o nákupu 212 vozidel za 51 mld. korun. Ministryně Černochová oznámila, že ČR plánuje uzavření rámcové dohody s německým výrobcem tanků Leopard 2А8 v hodnotě desítek miliard. Rozhodnutí o největší zakázce na nákup vojenské techniky ministryně odůvodnila plněním plánu modernizace armády a splněním závazků ČR vůči NATO. Odkud se vezmou peníze na tak významné investice do bezpečnosti?
Až budou občané přemýšlet, kde jsou jejich peníze, které zaplatili za drahé energie, zvýšením DPH, snížením valorizací penzí a ořezáním sociálních dávek... tak nemusejí dlouho dumat... tady jsou ty peníze. Ve zbrojních zakázkách. To je ten rub konsolidačního balíčku. Vláda prostě rve, co se urvat dá, protože přesně tohle je její úkol. Nějak z této zemičky vydupat další peníze na americkou válku. Budou to dělat tak dlouho, dokud si lidé budou myslet, že si tím zachraňují budoucnost. Ne, nezachraňují. Uskromňují se, aby se nakoupily zbraně.
Proč Česká republika potřebuje takové množství nové techniky (pamatujme také na objednávku 24 amerických stíhaček F-35)? Bude tuto výzbroj využívat výhradně česká armáda?
My máme tu techniku koupit, ne jí používat. Co je na tom nejasného? Všímáte si, že už při uzavírání smluv nikdo nemluví o zpětných investicích do našeho průmyslu? Technika se pak dodá na Ukrajinu, protože mají ještě dost lidského materiálu na rozstřílení. Ale přece tu válku proti Rusku nebudou platit Američani, ne? Proč myslíte, že tu investovali do občanské společnosti, neziskovek či médií? Proč myslíte, že investovali do Ukrajiny? Aby toho teď využili, ne? Nebo snad někdo čekal, že to dělali pro naše krásné oči? Američané hrají o svojí pozici na čele světa. To už stojí za zbídačení pár kolonií. Nota bene, když máme tak ochotné lokaje.