Pane poslanče, Slovensko pokračuje v podpoře Ukrajiny, včetně pravidelných jednání s vrcholnými činiteli. Ukrajinské vedení se nedávno rozhodlo pro omezení jedné ze tří ruských ropných společností. Co tím podle Vás Ukrajina sleduje?
Roman Michelko: Je to nepochopitelné rozhodnutí, proti kterému jsme protestovali. Chceme toto otevřít v rámci EU a tlačit na Ukrajinu. Vím, že premiér Fico telefonoval s ukrajinským premiérem Šmyhalem a jasně definoval, že Slovensko, Maďarsko a Česko mají výjimku v používání ruské ropy. To znamená, že to není pod sankcemi a naopak zásadním způsobem může potenciálně ohrozit zásobování ropou, respektive benzinem. Takže je to unfair a nepochopitelný krok ze strany Ukrajiny.
Budeme podnikat všechny legální nátlakové akce k tomu, aby se to přehodnotilo a aby dodávky ropy přes Lukoil šly dál. Slovensko ještě nemá dostatečně vybudovanou infrastrukturu na jinou ropu. Probíhají i technologické procesy ve Slovnaftu, který bude postupně zpracovávat i jinou ropu. Ale dokud tomu tak není, jednoduše jde o ohrožení energetické nezávislosti Slovenska. Extrémně to komplikuje naše zásobování benzinem. Může to mít i globální následky, ve smyslu, že se zvýší cena benzínu a ropy. A je to velmi neférové a ničím neodůvodněné rozhodnutí země.
Poradce šéfa prezidentské kanceláře Podoljak uznal, že Ukrajina využívá dodávky ropy k politickému tlaku na Maďarsko. „Válka je válka a přináší to negativní důsledky pro země, které se na ní dívají jinak než zbytek EU,“ řekl ukrajinský politik. Co si myslíte o této metodě jednání?
Ukrajina si zahrává s ohněm. Ukrajina chce být asociovanou do Evropské unie, ale takové kroky ji vzdalují takové možnosti, respektive ukazuje se jako neseriózní partner. Velmi to stíží i případnou integraci. Ukrajina by si měla uvědomit, jestli ji tato kvazi ropná zbraň stojí za to. Jednoduše naštvala tři země.
Minimálně Slovensko a Maďarsko to rozhodně nemíní nechávat bez odezvy. Pokud chce takovým nátlakovým způsobem jednat se svými spojenci a dělat na ně tak nepřípustný nátlak, tak se jí to vrátí velmi špatně. V konečném důsledku na tom bude tratná. Důsledky pro Ukrajinu budou o mnohem horší než pro země, které mají být obětmi jejích sankcí, která, ještě jednou zdůrazňuji, není součástí ani jednoho z těch 14 sankčních balíčků. Toto je svévolné rozhodnutí Ukrajiny, které je nepochopitelné. Věříme, že bude co nejdřív zkorigováno.
Ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Juraj Blanár prohlásil, že zastavení Ukrajinou tranzitu ropy z Ruska je porušením ustanovení asociační dohody uzavřené mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Ponese Ukrajina nějaké následky kvůli tomu?
Záleží, jak dlouho bude tento bojkot trvat, pokud bude nějaký náhlý krok, který se dá do normálu v krátké době, tak nějaké zásadnější sankce nebo důsledky neočekávám. Pokud by však dostala odběratele pod tlak a způsobilo by to důsledky v tom smyslu, že by nebyl dostatek výrobních kapacit, ohrozilo by to rafinérie a zásadnějším způsobem by se zvýšila cena benzinu, tak je logické, že důsledky budou velmi nemilé i pro Ukrajinu.
Během víkendového pochodu Pride v Bratislavě byly využity státní symboly na duhové vlajce. Jak vnímáte tento precedens?
Považuji to za zneuctění národních symbolů. Myslím si, že je nejvýš nutné toto napravit i legislativně. Není možné, aby se takovýmto způsobem zneužívaly státní symboly. Jednoduše používání státních symbolů musí být jasně upraveno. Není možné, aby se používaly v podobném kontextu.