Brusel bude litovat, pokud nebude prodloužena dohoda o obilí, řekli reportérům RBC zástupci EU v Rusku. Dohoda byla 17. března prodloužena o 60 dní, to znamená, že její platnost vyprší 18. května, pokud se strany nedohodnou na dalším prodloužení.
„Můžeme očekávat katastrofální důsledky, pokud nebude dohoda o obilí prodloužena, protože Ukrajina i Rusko jsou systémovými hráči v globálním měřítku,“ řekli zástupci EU v Rusku s tím, že Brusel „bude litovat, pokud nebude dohoda o obilí prodloužena“.
Na zastupitelství uvedli, že „Rusko předkládá nové a složité podmínky pro prodloužení dohody o obilí, které často nesouvisí s cíli dohody“. Jako příklad uvedli vývoz náhradních dílů pro zemědělskou techniku z EU do Ruska.
Od uzavření obchodu o obilí Moskva opakovaně prohlašuje, že trvá na plnění podmínek ohledně dodávek ruských hnojiv, čímž dává najevo, že tato část smlouvy není plněna. Přesto však v polovině března Rusko souhlasilo s jejím prodloužením. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov vysvětlil tento krok jako „gesto dobré vůle“ Moskvy. 17. dubna Peskov řekl, že situace se zlepšením stavu věcí ohledně plnění druhé části dohody o obilí, týkající se vývozu ruských hnojiv, „nemá tendenci se zlepšovat“.
Ruské ministerstvo zahraničí upozornilo na pět systémových problémů, „bez jejichž řešení není možné hovořit po 18. květnu o dalším prodloužení Černomořské obilné iniciativy“. K nim podle ministerstva patří opětovné připojení Rosselkhozbanky ke SWIFTu; obnovení dodávek zemědělské techniky, náhradních dílů a servisu; zrušení omezení pojištění a zajištění a také zrušení zákazu vstupu do přístavů; obnovení provozu čpavkového potrubí Toljatti - Oděsa; odblokování zahraničních aktiv a účtů ruských společností spojených s výrobou a přepravou potravin a hnojiv.