Vláda má předně sloužit občanům ČR, nikoliv cizímu území. Maříková k obnově nemocnic na Ukrajině

© Karla Maříková / Facebook
Poslankyně Karla Maříková (SPD) odsoudila záměr vlády pro obnovu zdravotních zařízení na Ukrajině. „Pokud premiér Fiala raději rekonstruuje nemocnice v Užhorodu než v Karlových Varech, je na místě se ptát: Komu tato vláda slouží?” řekla pro neČT24. A zamýšlí se, z čeho bude projekt financován.

Premiér Fiala s ministry financí, dopravy a zemědělství podnikli jednodenní návštěvu Ukrajiny. V Užhorodu podepsali deklaraci o zapojení českých firem do obnovy – mluví se o rekonstrukci nemocnic a dopravní infrastruktury. Co si myslíte o této iniciativě? Odkud tyto peníze pocházejí? Nejde opět o zadlužování na úkor českých občanů?

Peníze na projekty obnovy Ukrajiny, které premiér Fiala a ministři podepsali v Užhorodu, mohou pocházet z českého státního rozpočtu, tedy z veřejných prostředků, které jsou financovány zejména z daní a poplatků placených českými občany.

Kromě toho může část financí pocházet i z evropských fondů nebo mezinárodních programů na podporu Ukrajiny, kde Česká republika vystupuje jako jeden z přispěvatelů.

Ve výsledku jde však o peníze, které stát musí buď získat z daní občanů, nebo si půjčit na finančních trzích, čímž roste státní dluh. Tedy jde o prostředky, které by mohly být použity i na domácí potřeby, například zdravotnictví, infrastrukturu či sociální služby.

Ve chvíli, kdy problémy českého zdravotnictví nejsou zdaleka vyřešeny (nedostatek lékařů v regionálních nemocnicích je stále aktuální, nedošlo k navýšení platů lékařů, plán linky na balení antibiotik neprošel v Bruselu), je vůbec vhodné se věnovat rekonstrukci nemocnic na Ukrajině? Komu pak Fialova vláda slouží?

Ne, v této situaci rozhodně není vhodné, aby se česká vláda věnovala rekonstrukci nemocnic na Ukrajině, když české zdravotnictví samo kolabuje a vláda není schopna zajistit ani základní věci pro vlastní občany.

Máme nedostatek lékařů a sester v regionálních nemocnicích, nerovnoměrný přístup ke zdravotní péči, nevyřešené platové podmínky, a výpadky léků, včetně životně důležitých antibiotik. Plán na balení antibiotik v Česku, který měl alespoň částečně řešit tuto krizi, neprošel v Bruselu i kvůli neschopnosti ministra Válka a celé Fialovy vlády vyjednat potřebné výjimky a podporu.

A přesto, v takové situaci, Fialova vláda podepisuje závazky k rekonstrukci nemocnic na Ukrajině a mluví o zapojení českých firem, přičemž neříká jasně, odkud na to vezme peníze, ale je jisté, že to opět zaplatí čeští daňoví poplatníci.

Tohle je naprosté selhání priorit. Vláda má v první řadě sloužit občanům České republiky a ne řešit cizí území, když doma hoří. Místo toho, aby investovala do obnovy českých nemocnic, podpory lékařů a zajištění dostupné péče, tak posílá prostředky ven a hraje si na „velkou geopolitiku“.

Pomoc do zahraničí nemá smysl, pokud sami nezvládáme vlastní zdravotní systém. Vláda má být odpovědná českým občanům, ne cizím zájmům. A pokud premiér Fiala raději rekonstruuje nemocnice v Užhorodu než v Ústí, Karlových Varech nebo Zlíně, pak je na místě se opravdu ptát: Komu tato vláda vlastně slouží? Rozhodně ne lidem, kteří ji platí a žijí v této zemi.

Kdo konkrétně bude těžit z účasti českých firem na obnově Ukrajiny? Nejde o byznys pro vybrané firmy blízké vládě? Jak je zajištěna transparentnost výběrových řízení?


To je velmi důležitá otázka a bohužel odpověď budí vážné obavy. Z účasti českých firem na obnově Ukrajiny budou s největší pravděpodobností těžit především vybrané firmy s vazbami na současnou vládní garnituru. Už dnes je zřejmé, že transparentnost celého procesu je velmi pochybná a veřejnost nemá přístup k přesným informacím o tom, kdo zakázky získá, podle jakých kritérií, a kdo to celé bude financovat.

Nejde o nic nového v českém prostředí. Bohužel opakovaně sledujeme, že veřejné zakázky často končí u těch, kteří mají správná politická napojení, a ne u těch nejlepších nebo nejefektivnějších. V případě obnovy Ukrajiny je to ještě složitější, protože jde o mezinárodní prostředí, miliardové částky a minimální veřejnou kontrolu.

Zatím není jasné: Kdo bude organizovat výběrová řízení, kdo bude kontrolovat jejich férovost a výsledky. Zda se české firmy skutečně dostanou ke slovu, nebo půjde jen o několik „vyvolených“ dodavatelů.

A právě proto je podezření na byznys pro spřátelené firmy vládní koalice zcela oprávněné. Pokud má být vůbec jakákoli účast českých firem na obnově Ukrajiny, musí být naprosto transparentní, veřejná a bez politických vazeb. Veškeré smlouvy, financování i výběrová řízení musejí být dostupná ke kontrole veřejnosti i nezávislých institucí. A především: žádná pomoc do zahraničí nesmí být realizována na úkor českých občanů a jejich potřeb.

Jak by podle vás měla Česká republika ideálně vyvažovat solidaritu se zahraničím a odpovědnost vůči vlastním občanům?


Solidarita se zahraničím je jistě důležitá, ale nikdy by neměla být na úkor vlastních občanů. Česká republika by měla postupovat tak, aby v první řadě naplnila svou odpovědnost vůči lidem, kteří zde žijí, pracují, platí daně a vychovávají své děti.

Každá koruna ze státního rozpočtu by měla být nejprve zvážena z hlediska jejího přínosu pro zdravotnictví, školství, infrastrukturu, bezpečnost a sociální jistoty v České republice. Dokud máme nedostatek lékařů, chybějící léky, neopravené silnice, nízké důchody nebo nedostupné bydlení, nesmí se peníze posílat na projekty v zahraničí.

Pomoc jiným zemím má smysl pouze tehdy, pokud není v rozporu se zájmy vlastních občanů. Musí být přehledná, měřitelná a kontrolovaná, bez politických zakázek pro spřátelené firmy. Česká republika by se neměla bezmyšlenkovitě zapojovat do geopolitických projektů, které slouží cizím zájmům a občanům nic nepřinášejí. Místo toho by měla posilovat ekonomickou soběstačnost, chránit své zájmy a rozhodovat svobodně o svých krocích.

Solidarita ano, ale nikdy bez odpovědnosti k vlastním lidem. A Fialova vláda, která rozdává peníze do zahraničí, zatímco doma se zhoršuje dostupnost péče, bydlení i životní úroveň, tu rovnováhu zcela ztratila. My v SPD ji chceme vrátit zpět.

Děkujeme za rozhovor.