Vláda nemá ponětí, jak funguje zemědělství. Rozdává dotace těm, kteří nic neprodukují, kvůli hlasům

© Youtube / Inovace republiky
Ceny vajec v Česku rostou nejrychleji v Evropě. Podle experta na zemědělství Zdeňka Jandejska (nestraník) je důvodem povinná přestavba obohacených klecí na prostornější do roku 2027. Hovořil s neČT24 o šetrném postupu s drůbeží při výskytu ptačí chřipky a opatřeních vlády proti zdražování.

V březnu růst cen činil 20,4 procent oproti únoru a meziročně – 44,4 procent. Jaké jsou hlavní příčiny tohoto prvenství?

Hlavní příčinou je hloupá česká iniciativa „do konce roku 2026 zrušit produkci vajec v obohacených klecích“. Řada podniků utlumila výrobu, některé chovy se zrušily, a když v řadě evropských zemí vypukla ptačí chřipka, tak přebytek vajec není. A není odkud dovážet. Tím, že roste poptávka po vejcích a není nabídka ze zahraničí, rostou ceny. Opět jedno „chytré rozhodnutí odsouhlasené parlamentem k zajištění volebních hlasů od zelených a jim podobných ochránců zvířat pro nejsilnější stranu v parlamentu“.

Neznám v EU zemi, která by si zakázala chov nosnic v obohacených klecích do konce roku 2026. Některé země uvažují o ukončení chovu v obohacených klecích koncem roku 2030 a některé to ještě nezačaly řešit. V řadě států EU ještě produkují vajíčka v klecích neobohacených, a to nikomu u nás ani v Bruselu nevadí. Dalším nesmyslem je, že se k nám z jiných zemí EU a ze třetích zemí vozí vejce z neobohacených klecí a budou se vozit i nadále.

Kvůli ptačí chřipce se vybíjí celé chovy nosnic. Je tento krok nutný? Lze například nechat utrácet pouze nemocné slepice?

Pokud je chov napaden ptačí chřipkou, je nutné ho likvidovat, ale podle mého názoru není nutné vybíjet chovy v okruhu několika kilometrů, kde není prokázána ptačí chřipka („vyhláška je vyhláška“). Jsme postaveni před dilema, volné chovy na zelené louce a obrovské nebezpečí nákazy od volně žijících ptáků, které jsou největším nebezpečím nákazy, nebo chovat nosnice v uzavřených stájích a tím minimalizovat nebezpečí nákazy?

Jsou česká vejce konkurenceschopná na evropském trhu a proč?

Česká vejce jsou bez problémů konkurenceschopná na evropském trhu, pokud budeme srovnávat náklady u stejných technologií. Proč? Čeští chovatelé nosnic dosahují vynikajících výsledků na nosnici a rok, u slušných chovatelů se pohybuje snáška 340 až 347 ks vajec na nosnici a rok. Výživa nosnic je na vysoké úrovni, jelikož používáme nejmodernější technologie odchovu a máme na vysoké úrovni výrobu krmných směsí a jejich kontrolu v laboratořích.

Dělá současná vláda dost pro to, aby zabránila dalšímu zdražování potravin v České republice?

Současná vláda nedělá nic, protože neví, co má dělat. Rozdává dotace těm, kteří téměř nic neprodukují, jako motivaci za jejich hlasy. Vláda nemá představu, jak funguje zemědělství a potravinářská výroba, a proto není schopna motivovat ty, kteří umějí kvalitně a hlavně lacině produkovat jednu z nezastupitelných poživatin jako jsou vajíčka (vezmi chlup na dlani, když tam není).

Dojde podle Vás k mírnému snížení cen po Velikonocích? Jak se budou vyvíjet ceny vajec v následujících letech?

Ceny vajec nemusí klesnout po Velikonocích, ale až po doplnění chovných hejn, ale hlavně po zrušení Green Dealu a smysluplné motivace producentů, a hlavně obsazením vládních postů odborníky, nikoliv převzdělanými politology, kteří většinou mlátí prázdnou slámu, než by dokázali řídit zemědělskou výrobu.

Děkujeme za rozhovor.